Zadbaj o swój wizerunek – podręczniki, które wprowadzą Cię w świat elegancji

Kiedy mężczyzna rozpoczyna swoją przygodę z elegancką modą czy kreowaniem własnego wizerunku, często początkowo kieruje się komfortem noszenia, a dopiero później zwraca uwagę na ważne elementy takie jak materiał, krój czy dodatki.

Budowanie własnego stylu to trudna i zarazem bardzo ciekawa droga. W poszukiwaniu wiedzy i inspiracji jak to zrobić dobrze, można udać się do doświadczonych doradców w salonach mody męskiej lub posiłkować się książkami o zasadach dress code’u.

Na początek warto zwrócić uwagę na Podręcznik stylu dla mężczyzn. Jak się ubierać, by dobrze wyglądać napisana przez redakcję czasopisma Esquire. Pozycja obowiązkowa dla każdego mężczyzny, który chciałby zgłębić tajniki elegancji i zasad dotyczących dress code’u. Dowiemy się z niej między innymi o tym jak wybrać garnitur idealny, na co zwracać uwagę przy jego zakupie czy jak o niego dbać, aby służył nam latami. Opisuje wiele praktycznych porad odnośnie doboru garnituru do sylwetki, rodzajach krat czy kołnierzy oraz mankietów koszuli. To doskonała pozycja dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie wizerunku.

 

 

Kolejną książką dla początkujących w świecie eleganckiej mody jest anglojęzyczna Tailoring autorstwa Simona Crompton’a – twórcy najpopularniejszego w Wielkiej Brytanii bloga modowego Permanent style. Znajdziemy tu między innymi informacje na temat różnic pomiędzy garniturem gotowym, garniturem szytym w systemie made-to-measure i bespoke. Autor podpowiada jak dobrać odpowiedni dla siebie kolor, jak ocenić, że ubranie jest dobrej jakości, oraz daje wskazówki jak dobrać dodatki do garnituru (podszewkę, guziki, rodzaje kieszeni). W książce znajdziemy opis przebiegu procesu szycia miarowego, są również informacje o podstawowych rodzajach wzorów, zasady stroju black-tie i wiele innych porad. Jako ciekawy dodatek znajdziemy w niej rozmowy z krawcami z Włoch i Anglii oraz adresy salonów i krótkie notki o krawcach z całego świata.

 

 

Gentleman. Moda ponadczasowa Bernharda Roetzel’a to kompendium wiedzy dla każdego dżentelmena. Ponadczasowy przewodnik o klasycznej modzie męskiej, w którym znajdziemy również informacje o prawidłowym dbaniu o zarost i włosy oraz dodatkach takich jak torby, kapelusze, portfele czy zegarki. Opisy różnych rodzajów obuwia i podstawowych typów płaszczy. Dowiemy się również o różnicach w szyciu pomiędzy garniturem brytyjskim a włoskim. Pozycja dla każdego, komu świat elegancji nie jest obcy i chciałby poszerzyć swoją wiedzę, ale również dla osób, które chcą poznać jej tajniki od podszewki.

 

 

Kolejna propozycja należy do moich ulubionych. The Italian Gentleman autorstwa Hugo Jacomet’a, to przepięknie ilustrowany album przedstawiający najbardziej znane firmy świata mody. Opisano w nim marki z wieloletnimi tradycjami rodzinnymi zajmującymi się produkcją tkanin, szyciem garniturów i koszul, szewców oraz producentów akcesoriów. W kolejnych rozdziałach Jacomet opisuje historię najpopularniejszych włoskich marek modowych i producentów najszlachetniejszych tkanin. Wiele z nich prowadzonych przez kolejne pokolenia ich założycieli, jak Vitale Barberis Canonico, Ermenegildo Zegna, Drapers czy Caccioppoli. Książka ta nie skupia się jedynie na krawcach, lecz przedstawia sylwetki rękawiczników, szewców czy producentów najlepszej jakości krawatów, poszetek i parasoli. Jeśli chcesz zanurzyć się w świecie włoskich rzemieślników i poznać ich historię, to jest to książka dla Ciebie.

 

 

Książka The Details. Iconic men’s accessories autorstwa Josha Sims’a opowiada historię najbardziej kultowych męskich dodatków. W tym przepięknie ilustrowanym albumie znajdziemy historię męskiej garderoby. Buty, nakrycia głowy, bielizna, biżuteria, zegarki, torby i inne dodatki. Historię jeansów stworzonych przez Levi Strauss’a dla poszukiwaczy złota zna prawie każdy, ale czy wiedzieliście, że obecne półbuty zawdzięczamy studentom Uniwersytetu Oxfordzkiego, którzy uznali ówcześnie obowiązujące wysokie i mocno dopasowane buty za zbyt restrykcyjne? Od 1825 roku, kiedy rozpoczął się proces „obniżania” butów, klasyczne męskie obuwie przeszło wiele zmian, aż do momentu, kiedy zyskały swój obecny kształt. W tej książce znajdziemy mnóstwo historii, dzięki którym zyskamy świadomość, co kryje się za popularyzacją poszczególnych dodatków, czasem to wpływ subkultury, innym razem względy praktyczne, a jeszcze innym sławę zyskały dzięki ikonom popkultury.

 

 

Kolejny zbiór wiedzy o modzie, to propozycja dla koneserów brytyjskiego krawiectwa. The Englishman’s suit autorstwa Hardy’ego Amies’a przedstawia historię brytyjskich garniturów oraz ich ewolucję na przestrzeni wieków. To nie tylko książka historyczna, ale również przewodnik po garderobie stylowego Brytyjczyka. Wzbogacona o piękne szkice i historyczne zdjęcia, wprowadza nas w świat brytyjskiej arystokracji i najważniejszych postaci, które miały ogromny wpływ na kształtowanie trendów w modzie od XVII w. Nie od dziś wiadomo, że członkowie brytyjskiej Rodziny Królewskiej, jak chociażby Król Edward VII, jako Książę Walii spopularyzował charakterystyczny rodzaj kraty, nazywany do dziś jego tytułem (krata Księcia Walii).
Przeczytamy w niej również o historii powstania najznamienitszej i najbardziej znanej ulicy – Savile Row, której wygląd nawiązuje do klasycznej włoskiej architektury, o ubraniach wieczorowych i ślubnych oraz o tradycji brytyjskiego stylu, który w pewnych aspektach pozostaje niezmienny do dziś.

 

 

Wspomniane albumy stanowią jedynie wskazówkę, jak zbudować swój własny styl odpowiadający naszej osobowości, ale nie należy brać wszystkiego dosłownie. Mają nas zainspirować do eksperymentowania z modą, ale eksperymentowania świadomego, opartego o pewne zasady, które nią rządzą. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, sięgnij po jedną z nich lub przyjdź na spotkanie do naszych salonów, gdzie nasi doświadczeni doradcy pomogą Ci w wykreowaniu własnego wizerunku.

 

Autor: Marcin Szymański

OK