Trendy ślubne 2023

Nadchodzi wiosna, czyli dla wielu pora planowania ślubu i wesela. Po świąteczno-noworocznych zaręczynach czeka nas czas intensywnej pracy związanej z określaniem listy gości, wizerunku pary młodej, motywu przewodniego i szczegółów wydarzenia. Coraz częściej narzeczeni zwracają uwagę na modę, lubią śledzić nowinki i czerpać z nich inspiracje. Trendy podpowiadają pewne rozwiązania, warto rozeznać, czy dane propozycje będą dla nas odpowiednie.

O czym należy pamiętać przy planowaniu ślubu i wesela w 2023 roku?

Co jest modne?

Czy trendy ślubno-weselne to tylko rozwiązania scenograficzno-florystyczne?

Na te oraz inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Mam nadzieję, iż moje zestawienie będzie dla Was inspiracją do dalszych ślubno-weselnych aktywności. Z przyjemnością przedstawiam TOP 10 w trendach ślubno-weselnych na 2023 rok.

Oryginalne dekoracje

Pary lubią zaskakiwać swoich gości. Oryginalne scenografie to niewątpliwie największy trend w 2023 roku. Przygotowania zaczynamy od określenia motywu przewodniego, konsultujemy nasze pomysły z ekspertami z danych dziedzin: florystami, oświetleniowcami, ekipą techniczną i włodarzami obiektu. Nietypowe dekoracje, np. kwiaty giganty, nieszablonowe podejście, stoły bez obrusów i wiele innych nieoczywistych rozwiązań zapewne będą zapamiętane przez gości. Przy tego typu realizacjach stawiamy na mistrzowski zespół i doświadczonych podwykonawców. Priorytetem powinna być jakość!

 

 

Wizerunek panny młodej

Przyszłe panny młode cenią indywidualne podejście, profesjonalizm, jak również… uniwersalność kreacji. Najważniejsze są wygoda i jakość. Coraz częściej prym wiodą polskie szwalnie oraz wybitni projektanci. Czasami przyszłe panny młode kupują sukienki… w sieciówkach lub zamiast sukni decydują się na damski biały garnitur, który w sezonie 2023 łączy się z oryginalnym topem i/lub z fascynatorem czy kapeluszem. Wszystko zależy od budżetu i oczekiwań.
Oprócz klasycznych białych sukien o dość prostej konstrukcji, która nie zawiera już tak dużo koronek jak w latach wcześniejszych, kobiety stawiają na oryginalność. Hitem są ostatnio perły jako akcent nie tylko obecny w biżuterii, ale również w welonach, gorsetach czy… rękawiczkach. Nadal pojawiają się ozdoby ręcznie wykonywane, np. kwiaty 3D w połączeniu z koralikami. Przy wyborze kreacji warto kierować się kunsztem krawiectwa, dopasowaniem do typu sylwetki i osobowości. Wielokrotnie spotykam się z klientkami korzystającymi z szycia na miarę, dla których najważniejsza jest szybkość realizacji. Indywidualne podejście oraz realizacja własnych oryginalnych projektów to modne i potrzebne rozwiązanie. Jakość jest w cenie! Współcześnie coraz bardziej cenione jest rzemiosło krawiectwa, w którym istotny jest każdy detal.

Kameralne przyjęcia

Podobnie jak w poprzednim roku kameralne wesela mają sporo entuzjastów. Oczywiście nadal spotykamy się z dużymi przyjęciami, jednak coraz więcej osób pyta o miejsca, które oferują możliwość zorganizowania niewielkich uroczystości. Brane są pod uwagę lokalizacja, jakość usług, jedzenie, konwencja uroczystości oraz możliwość zaaranżowania ceremonii zaślubin na terenie obiektu. Kameralne przyjęcia są pełne uroku. Możemy wybrać obiekty w centrum miasta, a także te zlokalizowane na uboczu, np. w cichych zakątkach Kaszub.
Organizacja kameralnego przyjęcia to morze możliwości. Warto zaznaczyć, iż wielkość przyjęcia nie jest wyznacznikiem dobrej zabawy. Niewielka uroczystość to doskonałe rozwiązanie dla par, które wolą celebrować chwile w gronie najbliższych. Przyjęcie – np. na 20 osób – może okazać się strzałem w dziesiątkę nie tylko w dobie pandemii koronawirusa, kiedy priorytetem jest przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo naszych bliskich. Często pobyt na przyjęciu połączony jest z wypoczynkiem. Bliscy mogą zdecydować się na dodatkowe doby hotelowe, by zwiedzić okolicę i wypocząć.

 

 

Kolor roku

Każdego roku w grudniu Instytut Pantone wskazuje kolor nadchodzącego roku. W 2023 roku wybrano Viva Megenta – odcień wywodzący się z rodziny energetycznych czerwieni. To właśnie energia i wigor najlepiej określają ten kolor. Viva Magenta to mocna, głęboka czerwień, która równocześnie delikatnie wpada w róż i zmierza w kierunku zdecydowanego bordo, łączy zarówno zimne, jak i ciepłe tony. Inspiracją jest naturalny barwnik – koszenila. Viva Magenta to „niecodzienny kolor na niecodzienne czasy”. Jego wyjątkowość wynika z połączeń łagodności i ciepła z żywiołowością, odwagą, a nawet nieco buntowniczym charakterem. Ma on zdradzać optymistyczne i odważne podejście do przyszłości.

Kolor jest pewną sugestią, podpowiedzią dla par. Należy jednak rozważyć, czy proponowany odcień jest odpowiedni dla typu urody pary młodej i czy będzie dobrze prezentować się we wszystkich wnętrzach.

Candy bar

Miłość jest słodka! Słodkości to niewątpliwie must-have każdego wydarznia. Piękne monoporcje i specjalnie wydzielone miejsce na tego typu asortyment ma zastosowanie dekoracyjne i kulinarne. Stylizacja powinna nawiązywać do motywu przewodniego uroczystości. Co do tortu – podajemy go w formie deseru, po obiedzie lub jako atrakcję po godz. 22:00. Wszystko zależy od stylu naszego przyjęcia. Przy wyborze cukiernika kierujemy się jakością, doświadczeniem, naszymi opiniami po wstępnej degustacji i komunikacją z daną firmą – podczas ustaleń nie powinna budzić żadnych zastrzeżeń.

 

 

Ekologia

Podobnie jak w latach poprzednich rozwiązania ekologiczne nadal są w cenie!
Biorąc pod uwagę potrzebę dbałości o naszą planetę, warto zainteresować się filozofią less waste, dzięki której po przyjęciu pozostanie mniej śmieci. Jakie elementy możemy wprowadzić? Proponuję zakup napojów w małych szklanych butelkach, rezygnację z ozdób z tworzywa sztucznego, confetti wykonane z naturalnych roślin i płatków, brak balonów i sztucznych ogni. Kluczowe jest także miejsce uroczystości. Przybywa hoteli i restauracji, które mogą poszczycić się certyfikatami potwierdzającymi dbałość o środowisko. Dokonując poszczególnych wyborów, możemy rozważyć, czy dany element jest ekologiczny i czy możemy go użyć więcej razy.

Wino na przyjęciu weselnym

Tak! To ten trunek cieszy się największym zainteresowaniem! Kultura picia alkoholu zmienia się na lepsze, goście nastawieni są na jakość, nie ilość. Z pomocą przychodzą sommelierzy, którzy dobiorą nam odpowiednie gatunki win do jedzenia, zadbają o właściwe podanie alkoholu (temperatura i rodzaj kieliszków). Przy współpracy z topowymi usługodawcami można liczyć na wcześniejsze degustacje i możliwość zwrotu butelek, które na przyjęciu nie zostaną otwarte.

Krótkoterminowa organizacja uroczystości

Czas pandemii udowodnił, iż przyjęcie weselne można zorganizować w miesiąc. Trend krótkoterminowego planowania zagościł u nas na dobre. Salony mają czasami spore wyzwania z uszyciem kreacji, coraz częściej zdarza się zakup sukni z tzw. wieszaka.

 

 

Ślub w plenerze

Śluby w plenerze to trend, który z roku na rok ma coraz większą liczbę zwolenników. Przy organizacji należy pamiętać o bezpieczeństwie i wcześniejszym uzgodnieniu szczegółów z osobami, które prowadzą uroczystość, np. kierownictwem USC i obiektem. Ważne, by w scenariuszu znalazł się plan awaryjny na wypadek niesprzyjających warunków atmosferycznych. Statystyki, np. w Gdańsku, wskazują, iż rośnie liczba ślubów poza USC, a ślubów konkordatowych jest coraz mniej. W 2022 roku ślubów w Gdańsku było 1678, z czego 1100 ślubów cywilnych, 141 ślubów poza USC (cywilnych), 578 ślubów konkordatowych. Coraz więcej osób decyduje się także na śluby humanistyczne, czyli uroczystości o czysto symbolicznym znaczeniu (bez skutków cywilno-prawnych).

Ślub poza granicami kraju

Mauritius, Rzym, Cypr, Hiszpania, Grecja, Seszele, Zanzibar czy Tajlandia? A może Chorwacja? To tylko niektóre miejsca organizacji kameralnych przyjęć. Ślub za granicą może być fantastycznym pomysłem! Coraz więcej przyszłych małżeństw wybiera destination wedding, nawet w gronie tylko świadków i rodziców. I choć w niektórych miejscach idealna pogoda nie jest gwarantowana, to jednak większe jest prawdopodobieństwo, iż okoliczności przyrody będą łaskawsze niż te w Polsce. Przy ślubach zagranicznych należy zwrócić uwagę na kwestie formalne – niecenionym wsparciem są w takich przypadkach wedding plannerzy.

 

 

Mam nadzieję, że artykuł okazał się dla Was pomocny i inspirujący. Przy kreowaniu przyjęcia weselnego dobrze znać trendy, ale przede wszystkim ważne są indywidualne upodobania i styl bycia narzeczonych. Ślub i wesele to początek wspólnej drogi, a przygotowania są dodatkiem, który powinien wzmacniać relacje.

 


Dorota Janicka-Kurlenda
Konsultantka ślubna

Fot. Ivo Ledwożyw
Modelka: Monika Chmielecka
Makijaż: Agnieszka Nowacka
Włosy: Mariia Mikova
Sukienka: Ismena Studio
Dekoracje: Agu Art, Instytut Dekoracji Artystycznej
Słodki stół: Cukropelka
Lokalizacja: Olivia Star

OK