Ślubny savoir-vivre. Zapraszanie gości

Ślub i następujące po nim przyjęcie weselne powinny cechować się elegancją, a wszelkie aspekty winny być integralne z podniosłością wydarzenia. Naturalnie staramy się przestrzegać zasad etykiety i dobrych manier. Savoir-vivre nawiązuje do różnych sztuk życia, w tym także do uroczystości zaślubin. Bardzo ważnym aspektem jest zapraszanie gości.

Jesteśmy przed sezonem ślubnym, zbliżająca się zima to zazwyczaj czas planowania przyszłorocznych uroczystości. I choć ten sezon wiąże się z wieloma niewiadomymi z powodu trwającej pandemii, zalecam planowanie, a później wdrażanie ewentualnych usprawnień.

Kiedy zapraszamy gości? Czy robimy to osobiście, czy mogą w naszym imieniu zrobić to np. rodzice? Czy wysyłanie save the date jest obowiązkowe? Jak powinno wyglądać zaproszenie? Czym różni się zaproszenie od zawiadomienia?

www.gdanskaorchidea.pl

 

Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

Zaproszenie (ang., franc. invitation) na ślub i wesele może mieć formę listu lub – częściej – drukowanego zaproszenia wymagającego akceptacji. Ślub i wesele dla wielu osób wierzących mają głębokie znaczenie religijne, ale poza tym są okazjami o charakterze towarzyskim, na których ważna jest obecność rodziny i przyjaciół. Termin tych uroczystości należy więc planować ze znacznym wyprzedzeniem. Dlaczego? We wszystkich aspektach naszego życia ważny jest czas, planowanie oraz działanie według wcześniejszych ustaleń. Naturalnie spontaniczność jest również pożądana, jednak przy okazji organizacji ślubu i wesela zalecam skrupulatne ustalanie szczegółów i działanie według wcześniej ustalonego harmonogramu. Wśród aspektów, które należy zaplanować przed ślubem, jest zapraszanie gości. Na początku tworzymy listę osób, które chcemy zaprosić. Jeśli para zdecyduje się na organizację kameralnej uroczystości w gronie najbliższych, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprosić pozostałe bliskie im osoby np. na ślub. Te wybory są zawsze indywidualne. Zamawiamy wcześniej wybrane zaproszenia, które współgrają ze stylem i motywem przewodnim uroczystości. Zaproszenia wysyłamy nie później niż 3 miesiące przed planowaną uroczystością.

Kto zaprasza?

Zaproszenia para wręcza osobiście, zwłaszcza osobom bardzo bliskim. Najpierw kierujemy je do najbliższej rodziny. Jeśli przy organizacji przyjęcia uczestniczą rodzice, w dobrym tonie jest zaznaczenie tego w zaproszeniu: „…z rodzicami mają zaszczyt zaprosić…”.
Jeśli rodzice pary są współorganizatorami uroczystości, a np. para planująca uroczystość ma daleko do zapraszanych gości, rodzice mogą wspomóc we wręczaniu zaproszenia. Najbliższą rodzinę zawsze zapraszamy osobiście. Zaczynamy od seniorów rodu, chrzestnych i najbliższej rodziny.

Przy zaproszeniach istotna jest estetyka. Zaproszenia, oprócz funkcji informacyjnej, stanowią element uroczystości. Ważna jest treść, jakość papieru, wybór fontu, ewentualne elementy dekoracyjne, np. pieczęć lakowa na kopercie z inicjałami nowożeńców. Zaproszenia powinny być wydrukowane na papierze czerpanym w kolorze naturalnym lub kości słoniowej. Dobrze, jeśli drukowane są kursywą w kolorze czarnym lub ciemnoszarym. Pamiętajmy o kopercie do kompletu.

Dla wielu osób inspirację stanowią zaproszenia w stylu „royal wedding”.

London-based firm Barnard & Westwood designed the invitations for Prince Harry and Meghan Markle’s wedding, which will take place May 19 at St George’s Chapel, Windsor Castle.
Photo: Victoria Jones – WPA Pool/Getty Images

WPA PoolGetty Images

 

Treść

Zaproszenia piszemy zawsze w trzeciej osobie. Zaproszenie na ślub czy wesele musi zawierać najważniejsze informacje dotyczące daty i miejsca zawarcia związku małżeńskiego. Dobrze zamieścić informację, czy para przewiduje na weselu obecność dzieci. Jeśli nie, w tytule zaproszenia umieszcza się imiona tylko osób dorosłych. Przy zaproszeniu para może nadmienić, iż przyjęcie, ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych, jest organizowane tylko dla osób dorosłych. Są lokale, które w umowie mają ustalenia, iż obecność dzieci na przyjęciu jest możliwa tylko w przypadku obecności opiekuna. Wspaniałą alternatywą są firmy zewnętrzne zajmujące się animacjami. Temat dzieci na weselach zawsze wzbudza dyskusje, jednak priorytetem powinno być bezpieczeństwo oraz dobre wspomnienia z tego wydarzenia, także osób najmłodszych. Warto zaznaczyć, iż nie ma obowiązku zapraszania dzieci, jest to zgodne z etykietą. Przy organizacji przyjęcia weselnego bez udziału dzieci para umieszcza na zaproszeniu tylko imiona i nazwiska rodziców – niestosowne jest pisanie na kartach formuły „bez dzieci”. Jeśli zapraszamy całą rodzinę, wśród której są osoby powyżej 18-tego roku życia, zaproszenie może być oddzielne. Według etykiety takie zaproszenie powinna otrzymać każda osoba, która jest pełnoletnia. Nawiązując do treści, w sposób szczególny należy pochylić się nad prawidłową odmianą nazwisk (polecam do weryfikacji specjalne strony www, które stanowią wspaniałe narzędzie ułatwiające prawidłową deklinację). W razie wątpliwości warto skonsultować tę sprawę z osobami zapraszanymi. Zdarza się, iż nazwisko w danej rodzinie nie jest odmieniane, choć gramatycznie nie jest to poprawne. Często pojawia się zapytanie, czy poprawna jest forma „z osobą towarzyszącą”. Jak najbardziej – użycie takiego sformułowania jest poprawne, jednak w dobrym tonie jest zaznaczenie godności partnera/partnerki. Jeśli chodzi o kolejność – na początku piszemy dane kobiety, potem mężczyzny. W przypadku, kiedy zapraszamy np. kuzyna z partnerką, mamy do wyboru np. „…Jana Narutowicza z osobą towarzyszącą” lub „(godność: imię i nazwisko partnerki) + Jana Narutowicza”.
Do najważniejszych elementów, które powinny znaleźć się w treści zaproszenia, zaliczamy: nadawcę, adresata, miejsce i godzinę. Na końcu umieszczamy skrót RSVP. Przy wypełnianiu zaproszeń zawsze stosujemy pełne imiona i nazwiska, a nie inicjały.

Coraz częściej na zaproszeniach, a także w harmonogramie uroczystości, uwzględnia się obowiązujący dress code. Jest to fantastyczne rozwiązanie w przypadku uroczystości, które trwają dłużej niż jeden dzień lub mają wcześniej ustalony motyw przewodni (przykład: coraz częstsze są śluby, na których gości zachęca się do ubrania się na biało).
Przy organizacji przyjęć weselnych dla osób publicznych warto zawrzeć na zaproszeniu informację: „Zaproszenie służy jako karta do kościoła” lub „Prosimy o okazanie zaproszenia przy wejściu”. W takich sytuacjach obecna jest zwykle ochrona, a osoba sprawdzająca ma przy sobie imienną listę gości. Dobrze, gdy przy wejściu obecny jest wedding planner. Zaproszenie na ślub nie jest równoznaczne z zaproszeniem na przyjęcie weselne.

Na zaproszeniu lub oddzielnym bileciku zaznaczamy, czy szanownym gościom oferujemy nocleg. Naturalnie nie ma takiego obowiązku. Czasami, choć zdarza się to stosunkowo sporadycznie, goście opłacają swój nocleg bezpośrednio, a para sugeruje miejsce i np. przekazuje preferencyjne warunki cenowe tam, gdzie odbywa się przyjęcie weselne.

Przykładowa treść zaproszenia:

Marta Ferenc i Alex Liu
wraz z rodzicami
mają zaszczyt zaprosić
Sz. P. ……………………….

na uroczystość zaślubin, która odbędzie się dnia 27 maja 2017 roku
o godzinie 17:00 w kościele garnizonowym pw. św. Jerzego
przy ulicy Tadeusza Kościuszki 1 w Sopocie.

Z radością będziemy również gościć Sz. P. na przyjęciu weselnym,
które odbędzie się w Sheraton Sopot Hotel
przy ulicy Powstańców Warszawy 10.

Bilecik
R.S.V.P.

Szanownych gości
prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 17 kwietnia 2017 roku:

Drogą mailową: …………………………………
Telefonicznie: ………………………………..
Szanownym gościom zapewniamy nocleg.

 

Zawiadomienia

Nie wymagają potwierdzenia przybycia.
Przykładowa treść zawiadomienia:

Z radością zawiadamiamy
W. P. ………………………………….,
iż 27 maja 2017 roku o godzinie 17:00
podczas Mszy Świętej w kościele garnizonowym pw. św. Jerzego,
przy ulicy Tadeusza Kościuszki 1
w Sopocie
Marta Ferenc i Alex Liu
wstąpią w święty związek małżeński.

Z całego serca pragniemy zaprosić do współuczestnictwa
w tej uroczystej chwili.

Rodzice i narzeczeni

www.gdanskaorchidea.pl

 

Aby pogodzić potrzebę szybkiego powiadamiania z niewysyłaniem zbyt wcześnie zaproszenia, o którym łatwo zapomnieć, w ostatnim czasie rozpowszechnił się amerykański zwyczaj nieformalnej zapowiedzi wydarzenia. Określa się go mianem save the date. Jest to krótka informacja z prośbą o rezerwację terminu. Wysyłamy ją nawet rok przed ślubem, co jest cenne, gdy naszą uroczystość planujemy w sezonie wakacyjnym. Save the date potwierdza się następnie oficjalnym zaproszeniem. Z racji nieformalnego charakteru tego typu zawiadomienie można przesłać listownie lub drogą elektroniczną. Ważne, aby grafika save the date odpowiadała grafice docelowych zaproszeń.

Na zaproszeniu lub oddzielnym bileciku możemy zawrzeć ważne wiadomości, np. wspomnienie, iż obowiązuje zakaz fotografowania podczas uroczystości zaślubin, informacje o noclegach.

Do zaproszenia polecam załączyć oddzielnie harmonogram dnia/dni uroczystości.

Ostatnie wydarzenia w kraju i na świecie pokazują, że następuje zmiana tendencji. Pary coraz częściej, dostosowując się do obecnych regulacji związanych z pandemią, planują krótkoterminowo. Długofalowe planowanie w niektórych przypadkach, jak widać, nie jest możliwe, czego przykładem było pojawienie się pandemii; w ekonomii określa się to terminem „czarnego łabędzia”, czyli zjawiska cechującego się bardzo niskim prawdopodobieństwem zaistnienia.

Czasami, choć zdarza się to bardzo rzadko, para decyduje się na odwołanie ślubu. Są także przypadki przeniesienia daty ślubu (przyczyny zdrowotne, śmierć kogoś bliskiego, pandemia). Są to kwestie bardzo delikatne. Sprawdzonym sposobem, zgodnym z zasadami savoir-vivre’u, jest poinformowanie gości o sytuacji drogą listowną (jeśli zostały już wysłane zaproszenia).

Przykładowa treść zawiadomienia:

Z przykrością zawiadamiamy o odwołaniu ślubu
wyznaczonego na dzień 20 czerwca 2020 roku.
Przepraszamy za wszelkie niedogodności, które mogły powstać.
Jednocześnie pragniemy podziękować za okazaną życzliwość
i wszelkie dowody sympatii.

Para nie musi wyjaśniać powodu odwołania ślubu, który może być związany np. z rozstaniem. Rodzina oraz znajomi zrozumieją zapewne niezręczną sytuację, nie powinni zadawać niestosownych pytań. Zawiadomienie o odwołaniu uroczystości trzeba wysłać jak najszybciej po zapadnięciu decyzji. W ten sposób, oprócz upublicznienia wiadomości o rozstaniu, para oszczędza gościom niepotrzebnych wydatków i przygotowań.

Podsumowując, zapraszanie gości wiąże się z szeregiem aspektów, które mają związek z etykietą. Warto zatem zgłębić temat, tak by nie popełnić żadnego faux pas.

 

Autorka: Dorota Janicka-Kurlenda
Konsultantka ślubna

OK