Planowanie wesela krok po kroku

Organizacja ślubu i wesela to poważne wyzwanie, które obejmuje aspekty organizacyjne, koordynacyjne, kreatywne, logistyczne i finansowe. Jednak w trakcie tego procesu pamiętajcie, że dzień ślubu to nie tylko kompleksowe zadanie, ale przede wszystkim realizacja Waszych marzeń i wyobrażeń o tym wyjątkowym dniu.

Istotne jest utrzymanie równowagi między tradycją a własnymi przekonaniami. Warto czasem odstąpić od utartych schematów i śmiało podążać za własnymi pragnieniami. To Wasz dzień i możecie sprawić by przebiegał zgodnie z Waszym wyobrażeniem. Dlatego nie wahajcie się eksperymentować z nietypowymi rozwiązaniami. Niech ślub będzie nie tylko dobrze zorganizowanym wydarzeniem, ale także wyjątkowym doświadczeniem, które będziecie wspominać przez lata.

KIEDY ZACZĄĆ PRZYGOTOWANIA DO ŚLUBU?

Optymalny czas realizacji poszczególnych zadań w planie ślubnym zależy głównie od pozostałego czasu do daty ślubu. Faktem jest, że niektórym wystarczą trzy miesiące, a inni potrzebują roku lub dwóch lat aby zaplanować ślub o jakim marzą. Trzeba jednak wziąć pod uwagę dostępność sal i podwykonawców. Dlatego dobór czasu realizacji zadań jest elastyczny i dostosowywany do konkretnej sytuacji, uwzględniając unikalne okoliczności i priorytety pary młodej. Jeśli szczególnie zależy Wam na współpracy z poszczególnymi Usługodawcami, to ważne jest upewnienie się ile czasu wcześniej powinniście dokonać rezerwacji, czy zamówienia. Przykład – garnitur szyty na miarę – warto upewnić się, jakie są terminy realizacji i kiedy najlepiej złożyć zamówienie.

 

Fot. Jakub Gąsiorowski, http://www.jstudio.net.pl

 

PLANOWANIE ŚLUBU I WESELA – OD CZEGO ZACZĄĆ? PRZYGOTOWANIA DO ŚLUBU – 2 LATA – 1 ROK PRZED

USTAWCIE WSTĘPNĄ LISTĘ GOŚCI

Stworzenie wstępnej listy gości to kluczowy krok w planowaniu ślubu, który ma wpływ na oszacowanie budżetu a także wybór odpowiedniego miejsca i ewentualnej bazy noclegowej.

 

USTALCIE BUDŻET

Oszacujcie koszty, jakie chcecie przeznaczyć na poszczególne elementy. Pamiętajcie, że może się zdarzyć, że będzie trzeba coś skorygować. Nawet szacunkowe koszty pomogą w określeniu skali budżetu i pomogą ustalić najważniejsze dla Was elementy.

 

OMÓWCIE CHARAKTER CEREMONII I WESELA ORAZ WYBIERZCIE DATĘ ŚLUBU

Ustalcie rodzaj ślubu i porozmawiajcie o waszych wyobrażeniach tego dnia, co pomoże uniknąć dalszych nieporozumień. Wypunktujcie elementy, które są dla Was ważne. Jeśli zależy Wam na konkretnej dacie ślubu, która dodatkowo przypada na sezon ślubny (od czerwca do września), to organizację należy rozpocząć wcześniej.

 

DOKONAJCIE WYBORU MIEJSCA WESELA I ZRÓBCIE REZERWACJĘ

Ustalcie najważniejsze kryteria, jakie powinien spełniać obiekt. Weźcie pod uwagę wielkość waszego wesela, tak by sala nie była za duża lub za mała. Dokonajcie rezerwacji miejsca wesela oraz opcjonalnie poprawin i noclegów. Ta umowa pozwoli Wam na podjęcie dalszych współprac.

 

ZAREZERWUJCIE DATĘ ŚLUBU W URZĘDZIE, KOŚCIELE LUB WYBIERZCIE CELEBRANTA

Sprawdźcie z jakim wyprzedzeniem możecie dokonać rezerwacji.

 

ZAREZERWUJCIE KLUCZOWYCH PODWYKONAWCÓW

Zacznijcie od kluczowych takich jak: wedding planner, dj/ zespół, fotograf, filmowiec.

 

ROZPISZCIE HARMONOGRAM PRZYGOTOWAŃ ŚLUBNYCH

Dobrze przygotowany plan, to kluczowa podstawa dla udanej organizacji ślubu i wesela.

 

Rozpoczynając przygotowania do ślubu możecie oddelegować część zadań specjalistom oraz podzielić się nimi wzajemnie. Przygotowania mogą i powinny być częścią ślubu. W końcu, to im poświęcamy najwięcej czasu. Warto zatem zadbać o ich płynny i spokojny przebieg.

 

Przygotowała:

Agnieszka Lewandowska

http://www.slubnewsparcie.com

OK