Kameralne przyjęcie weselne

Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest (…).

 

Większość z nas jest zdania, że to właśnie ona – miłość – jest najważniejsza, a jeden z najsłynniejszych fragmentów Pisma Świętego (1Kor 13, 4-8) jest tego znakomitym przykładem. Warto zaznaczyć, że jest on najczęściej czytany na ślubach kościelnych. Czy jednak faktycznie przy organizacji ślubu i wesela to uczucie jest priorytetem?

 

Często początkiem wspólnej drogi jest ślub i następujące po nim przyjęcie weselne. Pary coraz chętniej poszukują niecodziennych rozwiązań. Niektóre z nich są podyktowane redukcją kosztów – budżet w 2022 roku stał się gorącym tematem w branży ślubnej. Jednym z rozwiązań na obniżenie kosztów ślubu i wesela są kameralne uroczystości. Uroczystości te stały się popularne szczególnie w okresie pandemii, obecnie też mają swoich entuzjastów – kameralność to wiodący trend w 2022 roku. Kameralna uroczystość może być oczywiście zorganizowana z większym rozmachem niż duże wesele, ale najczęściej to finanse są decydujące.

Czy wielkość przyjęcia ma znaczenie?
Czy organizując przyjęcie weselne, faktycznie redukujemy całościowe koszty ślubu i wesela?
Jak zorganizować kameralny ślub i wesele; na co zwrócić uwagę?
Czy kameralny ślub za granicą jest rozwiązaniem godnym polecenia?

Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

 

 

UWAŻNOŚĆ NA PRIORYTETY

Organizując mniejsze przyjęcie weselne, niewątpliwie mamy okazję do tego, by nasza uwaga była bardziej skoncentrowana na samym sakramencie lub innej formie ślubu. Przy dużych weselach spotykamy się często ze skomplikowanym procesem przygotowań. Mamy dużo zaproszonych gości, sporo podwykonawców – nasza uwaga rozprasza się. Mniejsza liczba osób oznacza kameralną i intymną atmosferę. Bywa, że na małe uroczystości decydują się pary, które mają już za sobą ślub, priorytetem nie jest duże wesele, ale sam fakt ślubowania na dobre i na złe.

REDUKCJA KOSZTÓW

Zapraszając mniej gości, możemy zredukować koszty. Pandemia, szalejąca inflacja – te czynniki czasami wpływają na decyzję o cost reduction. Naturalnie, nie jest to reguła, możemy bowiem zorganizować kameralną uroczystość na 20 osób z wyższym budżetem niż uroczystość na 100 osób – wszystko zależy od wybranych usługodawców i lokalizacji, to jednak mniejsza uroczystość to zapewne większa sposobność do oszczędności. Czynniki, które wpływają na koszty, to oprócz wielkości przyjęcia np. dzień tygodnia, w którym bierzemy ślub czy rezygnacja z często drogich rozwiązań dekoratorsko-florystycznych. Liczy się też długość przyjęcia, menu i atrakcje. Warto jednak w tym wszystkim nie rezygnować z jakości. Wizerunek pary młodej jest istotny, a mniejsza uroczystość może być pretekstem do tego, by zdecydować się na mniej formalne rozwiązania. Marynarka i spodnie, sukienka o skromniejszym charakterze – te elementy garderoby możemy wykorzystać ponownie, co może mieć wpływ na redukcję kosztów. Coraz częściej w sieciowych sklepach spotykamy sukienki, które z powodzeniem mogą stać się tymi ślubnymi, a szyte na miarę zestawy męskie będą praktyczne w dalszym użytkowaniu. Więcej o tym, jak zaoszczędzić, przeczytasz w mojej książce Sezon na ślub. 10 skutecznych metod obniżenia kosztów wesela.

 

 

MODA

W trendach ślubnych kameralne uroczystości przewijają się od trzech lat. Mniejsze uroczystości mają wielu entuzjastów – można np. wynająć wybraną posesję na wyłączność, catering lub kucharza, który zadba o dania. Każdy ma jednak odmienne preferencje co do miejsca. Są pary, które marzą o ślubie w małej kaplicy, są zakochani, którzy decydują się na łono natury i ceremonię cywilną lub humanistyczną bez skutków cywilno-prawnych. Modne są zarówno prestiżowe lokalizacje z dala od miejskiego zgiełku, nowoczesne hotele, wille za granicą, jak i domki w otulinie zieleni. Podążanie za trendami nie jest konieczne, warto w tym wszystkim szukać rozwiązań, które będą integralne z osobowością i potrzebami osób organizujących przyjęcie.

ŚLUB ZA GRANICĄ

Mauritius, Rzym, Cypr, Hiszpania, Grecja, Seszele, Zanzibar czy Tajlandia? A może Chorwacja? To tylko niektóre z kierunków, na które decydują się pary przy organizacji kameralnych przyjęć. Ślub za granicą, w gronie najbliższych, może być fantastycznym pomysłem! Coraz więcej par decyduje się na destination wedding, nawet w gronie tylko świadków i rodziców. I choć w niektórych miejscach idealna pogoda nie jest gwarantowana, to jednak istnieje większe prawdopodobieństwo, iż okoliczności przyrody będą łaskawsze niż te w Polsce. Przy ślubach zagranicznych należy zwrócić uwagę na kwestie formalne –niecenionym wsparciem są w takich przypadkach wedding plannerzy.

 

 

 

CZAS ORGANIZACJI

Długie przygotowania, rezerwacja sali weselnej z dwuletnim wyprzedzeniem? Tego możesz uniknąć!
Mikroprzyjęcia to z reguły nie tylko mniej gości, a co za tym idzie – krótszy czas poświęcony na zapraszanie etc., ale również mniej usługodawców i większy wybór lokalizacji. W tej kwestii warto postawić na jakość! Nawiązując do czasu organizacji, terminy wskazują nam instytucje. Małżeństwo może zostać zawarte po upływie miesiąca od dnia złożenia zapewnienia. Z ważnych przyczyn kierownik USC może skrócić miesięczny termin oczekiwania na zawarcie związku małżeńskiego. W kościele dochodzi jeszcze czas na zapowiedzi, nauki przedślubne etc. Kandydaci do małżeństwa powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej nie później niż 3 miesiące przed ślubem. Kameralny ślub, na który czekacie 3 miesiące? Jest to możliwe!

WIĘKSZY WYBÓR MIEJSC

Przy organizacji kameralnych uroczystości ślubno-weselnych, mamy większe pole do popisu, jeśli chodzi o lokalizacje. W zależności od tego, czy wesele ograniczy się do uroczystego obiadu, czy zabawa potrwa do białego rana, mamy szeroki wachlarz restauracji czy innych miejsc, w których możemy celebrować ten dzień w gronie najbliższych. Faktem jest, iż niektóre sale wymagają minimalnej liczby osób, np. 50, dlatego należy ten temat rozeznać wcześniej. Często przy kameralnych uroczystościach wystarczy rezerwacja w restauracji na dwa miesiące wcześniej. Wszystko zależy od miejsca. Pandemia pokazała, że ślub da się zorganizować nawet we własnym ogrodzie. Jeśli Wasz harmonogram nie przewiduje zabawy całonocnej, to restauracja i uroczysty obiad będzie strzałem w dziesiątkę. Nie zapominajmy o innych możliwościach – coraz więcej zakochanych wynajmuje domki lub wille na wyłączność. Ślub wśród zieleni i przyjęcie na świeżym powietrzu? Uroczysty obiad w restauracji? Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Przy realizacjach plenerowych zachęcam do zaplanowania harmonogramu, który uwzględni niesprzyjające warunki atmosferyczne.

 

 

Niewątpliwie kameralne uroczystości są fantastycznym rozwiązaniem dla par, które lubią nietuzinkowe pomysły. I choć mniejsza uroczystość wcale nie musi oznaczać mniejszego budżetu (możemy zorganizować widowiskowe przyjęcie z bardzo dużym budżetem na 20 osób), to jednak często z mniejszej liczby gości wynikają niższe kwoty całościowe. Wszystko zależy od lokalizacji, podwykonawców, menu, czasu trwania przyjęcia oraz atrakcji. Pozostałe plusy kameralnych uroczystości to większa uważność na priorytety, duży wybór lokalizacji, mniej formalny wydźwięk wydarzenia, często krótszy termin oczekiwania na realizację.
Istotne jest przy tym wszystkim solidne przygotowanie i odpowiednie delegowanie zadań, np. konsultantom ślubnym. Wspomniana na początku miłość jest najważniejsza, a ślub i wesele to wydarzenia, które pamiętamy do końca naszego życia, warto zatem celebrować je wyjątkowo, tak jak sobie wymarzymy.

Dorota Janicka-Kurlenda
Konsultantka ślubna

OK