Co wiesz o poszetce? Krótka historia i porady

Lniana, bawełniana czy jedwabna, poszetka znana jest od wieków, i choć pełniła w tym czasie różne funkcje, zawsze odgrywała znaczącą rolę. Puff, presidential fold, mountain fold – każde z tych rodzajów ułożenia poszetki ma inny charakter i nadaje się na różne uroczystości.

Niegdyś, kawałek tkaniny wykonanej z bawełny lub lnu służył do ocierania potu z twarzy lub wycierania nosa. Z czasem używano dwóch sztuk, z których jedna pełniła rolę ozdobną i noszona w różnych konfiguracjach w kieszonce piersiowej, odzwierciedlała charakter noszącej ją osoby. W filmie Tajny agent Alfreda Hitchcock’a z 1936 roku, reżyser użył poszetki w kilku różnych ułożeniach, aby oddać stan umysłu poszczególnych postaci.

Presidential fold

Puff

Starożytni Egipcjanie również używali dwóch chusteczek: białej do użytku osobistego oraz barwionej na czerwono, co wówczas było bardzo kosztowne, dla pokazania swojego statusu.

Upuszczenie białej chusteczki przez Cesarza było znakiem do rozpoczęcia walk gladiatorów w starożytnym Rzymie.

W czasach Ludwika XVI, chusteczka była nasączona perfumami, by niwelować nieprzyjemny zapach unoszący się na ulicach Paryża. Fakt, że najlepsze jakościowo i wizualnie poszetki mają rozmiar 40×40 cm zawdzięczamy Marii Antoninie, która nakazała swemu mężowi, Ludwikowi XVI, aby proklamował ten rozmiar za obowiązujący na dworze.

Bez względu na czasy w jakich jej używano, poszetka zawsze odgrywała istotną rolę. Obecnie pełni funkcję dekoracyjną, która doskonale potrafi wzbogacić nasz ubiór. Dopasowana do krawata czy zupełnie z nim kontrastująca (nigdy o tym samym wzorze), daje wiele możliwości na stworzenie idealnej stylizacji w zależności od okazji. Biała poszetka złożona „po prezydencku” najlepiej prezentuje się na oficjalnych i podniosłych wydarzeniach. Ułożenie typu „puff” jest mniej formalne i można go używać w stroju biznesowym lub codziennym w zestawach koordynowanych.

Mountain fold

4 hills fold

Aby dodatki (krawat i poszetka) dobrze ze sobą współgrały, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • powinny być wykonane z tego samego materiału (wełna, len lub jedwab);

  • krawat i poszetka powinny mieć element wspólny: kolor, wzór, motyw (np. Kwiatowy lub paisley) lub być kontrastujące (np. biała poszetka do kolorowego krawata w wersji oficjalnej);

  • poszetka w zestawie bez krawata wygląda dobrze, ale krawat w stylizacji bez poszetki już nie.

 

Z pozoru niewidoczny element garderoby potrafi zmienić oblicze naszego wizerunku. Odpowiednio dobrana poszetka doda Twojej stylizacji charakteru i dynamizmu, więc zadbaj aby była najwyższej jakości.

Autor: Marcin Szymański

OK