Zima w mieście – co wybrać, by wyglądać stylowo i czuć się wygodnie?

W półroczu jesienno- zimowym nadchodzi czas na zmianę ubrań w naszej garderobie. Na kilka miesięcy musimy zapomnieć o lnach, cienkich bawełnach czy jedwabiach. Teraz w naszych szafach zagoszczą cieplejsze tkaniny. Co będzie najlepszym wyborem na nadchodzący sezon?

Flanela

 

 

Bezsprzecznie królową zimy jest flanela. Jest to miękka tkanina bawełniana lub wełniana o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Gwarantuje doskonały komfort noszenia i charakteryzuje się wyjątkowym wykończeniem. Na jej powierzchni zauważalne są niewielkie włoski. Tkana jest splotem płóciennym lub skośnym, mało podatnym na uszkodzenia mechaniczne. Należy do grupy tzw. welurów drapanych, ponieważ miękką, delikatną okrywę włókienną uzyskuje się poprzez drapanie, a następnie strzyżenie jej powierzchni. Jest miękka i przyjemna w dotyku. Garnitur wykonany z flaneli ma mniej formalny charakter, dzięki czemu będzie równie dobrze wyglądał z zamszowymi butami, jak i ich wersją ze skóry o wysokim połysku. Świetnym pomysłem będzie również szyty na miarę płaszcz z flaneli, marynarka czy spodnie.

 

Kaszmir

 

 

Najbardziej luksusową, a do tego też ciepłą tkaniną jest kaszmir. Pozyskuje się go z runa kóz kaszmirskich, żyjących w Himalajach na wysokości do 5000 metrów. Zwierzęta te są wyczesywane za pomocą specjalnego grzebienia, a nie strzyżone jak w przypadku owiec. To właśnie podszerstek jest wyczesywany ręcznie lub maszynowo, a następnie wykorzystywany do produkcji kaszmiru. Włókno kaszmirowe jest kilkukrotnie cieplejsze od klasycznej wełny choć jest stosunkowo cienkie (średnia grubość to ok. 19 mikronów). Jest bardzo przyjemny w dotyku a do tego kaszmir nie „gryzie” tak jak owcza wełna. Sposób jego pozyskania, oraz rzadkość występowania, sprawiają, że kaszmir jest jedną z droższych tkanin.

Ubrania wykonane z kaszmiru cechuje niebywale miękki chwyt i są bardzo ciepłe. Należy pamiętać, że ten surowiec jest bardzo delikatny i wymaga szczególnej pielęgnacji oraz umiarkowanej eksploatacji. Najczęściej spotyka się kaszmirowe swetry, golfy, płaszcze i marynarki. Z racji obniżonej wytrzymałości, rzadziej można kupić spodnie wykonane z tej tkaniny.

 

Sztruks

 

 

Sztruks jest tkaniną, która przeżywa renesans. Zwykle wykonany jest z grubszej bawełny w charakterystyczne prążki, rzadziej z wełny czy z jedwabiu. Ubrania z niego wykonane posiadają niski stopień formalności, za to będą ciepłe i przyjemne w dotyku. Polska nazwa tkaniny wywodzi się od niemieckiego słowa Struck, natomiast na całym świecie materiał ten znany jest jako corduroy. Przez długi czas uznawano, że określenie to ma korzenie we francuskim corde du roi, czyli „królewska linia”. I choć faktycznie sztruks ma w sobie z coś z królewskiego to jednak etymologia ta okazała się błędna. Tkanina sztruksowa pochodzi od grubej wełnianej tkaniny wyprodukowanej w Anglii w XVIII wieku. Natomiast cord oznacza sznurek i nawiązuje do widocznych na materiale prążków lub sznurków. Od początku swojego istnienia sztruks uchodził za materiał uniwersalny a sztruksowe ubrania lub elementy nosiły wszystkie klasy społeczne.

Wiele osób utożsamia welwet ze sztruksem. Sprzyja temu niemałe zamieszanie związane z nazewnictwem tego materiału, ponieważ w niektórych krajach na sztruks mówi się welwet. Welwet jednak nie posiada w swojej strukturze charakterystycznych dla sztruksu prążków.

Obecnie garnitury wykonane ze sztruksu nosi się w sportowych, niezobowiązujących, codziennych stylizacjach. Doskonale sprawdzi się podczas wyjścia na lunch z przyjaciółmi bądź wieczornego wypadu do klubu. Garnitur z miękkiego sztruksu oraz ciekawe dodatki z pewnością pomogą nam w stworzeniu swobodnej stylizacji o miejskim charakterze.

 

Tweed

 

 

Tweed to szkocka, wełniana tkanina o splocie skośnym i bardzo ścisłej strukturze, folowana i drapana, często w wielobarwne wzory. Używana jest najczęściej na marynarki męskie, a także płaszcze i damskie kostiumy. Kojarzony jest z brytyjskim stylem. Jego najpopularniejszy wzór to jodełka. Cechą charakterystyczną jest jego wytrzymałość i specyficzna szorstkość. Poza tym jest też bardzo ciepły i odporny na zużycie, dzięki czemu ubrania wykonane z niego będą służyć nam wiele lat i pozostawać w świetnej kondycji.

Najbardziej znanym rodzajem jest Harris Tweed. Wywodzi się ze Szkocji i posiada „drapiącą” strukturę, przez co często wykorzystywany jest do szycia marynarek i płaszczy, a bardzo rzadko do spodni. Interesujący jest fakt, że tkaniny tweedowe są barwione roślinnie, a ich powierzchnia nigdy nie jest jednolita. Ubrania uszyte na miarę z tego materiału zawsze prezentują się efektownie i wyróżniają się z tłumu.

OK