Wizerunek Pana Młodego
Wiele decyzji związanych z przygotowaniem do ślubu i wesela – takich jak: zapraszanie gości, odpowiedni wizerunek pary młodej, przygotowanie przyjęcia – należy podejmować zgodnie z szeregiem obowiązujących norm etykiety. Warto mieć na uwadze znajomość savoir-vivre’u.
Powitaliśmy marzec, tym samym wielkimi krokami zbliżamy się do sezonu ślubnego. Dla par, które biorą ślub latem, to ostatni dzwonek na określenie swojego wizerunku. Naturalnie jest to kolejna część przygotowań, których elementy powinny tworzyć spójną całość. Adekwatnie do stylu ślubu i wesela dobieramy pasujące do siebie: salę, suknię z dodatkami, bukiet, garnitur wraz z dodatkami, zaproszenia, rodzaj kwiatów, typ aranżacji kwiatowych w kościele i na sali, auto, zespół muzyczny. Mam nadzieję, że zaproszenia macie już wybrane, czekacie na wydruki swojego wymarzonego projektu, tak aby wręczać je minimum 3 miesiące przed uroczystością.
www.gdanskaorchidea.pl
Coco Chanel twierdziła: „Moda przemija, styl pozostaje”. Uważam, że ten cytat powinien przyświecać parom, które uzupełniają poszczególne części garderoby ślubnej. Staranność ubioru i waga, jaką przywiązujemy do wizerunku, nie świadczy bowiem o próżności, lecz o charakterze i usposobieniu danej osoby. W moim odczuciu pierwszym warunkiem elegancji są umiar i prostota. Indywidualizm warto wyrażać w dodatkach.
Do rozmowy o wizerunku pana młodego zaprosiłam eksperta od dress code’u – panią Sylwię Olejniczak z salonu Balamonte – szycie na miarę.
Od czego zaczyna się spotkanie w sprawie szycia na miarę w firmie Balamonte?
Od rozmowy. Staram się dowiedzieć jak najwięcej na temat planowanej uroczystości.
Czy to jest ślub, wesele czy inna okazja? Kiedy się odbywa i w jakim miejscu? Czy są już może ustalone motywy przewodnie, kolorystyka, a także – co jest chyba najważniejsze – w jakim stylu jest suknia panny młodej. Będzie mieć to wpływ na tkaniny, jakie zaproponuję.
Ubrania wykonujecie na miejscu?
Nasze garnitury powstają w renomowanej włoskiej szwalni Luigi Bianchi Mantova, która słynie z wysokiej jakości wykonania i dbałości o detale. Współpracujemy również z jedną ze znanych szwalni w Polsce, która podobnie jak Lubiam również dba o jakość wykonania i detale. Na nietypowe sylwetki lub na życzenie klienta szyjemy garnitur w usłudze bespoke.
Jaki kolor garnituru jest najczęściej wybierany?
Panowie najczęściej wybierają granatowy garnitur jednorzędowy, do którego dodatkowo zamawiają kamizelkę z kontrastowej tkaniny. Zwykle jest to kamizelka szara w kratę księcia Walii.
A co z pozostałymi kolorami?
Dość często panowie wybierają szarości, beże oraz zieleń, która od dłuższego czasu zyskuje na popularności, a także odcienie brązu. Bardzo rzadko pojawia się czerń, chyba że jest to czerń smokingu.
Czarny smoking czy smoking tropikalny?
Ze względu na miejsce uroczystości nie zawsze czarny smoking będzie pasował. Istotna jest godzina uroczystości ślubnej. Zdarza się, że zamiast czarnego smokingu szyjemy granatowy z czarnymi atłasowymi wyłogami. Jest on mniej formalny od czarnego.
Smoking tropikalny, jak sama nazwa wskazuje, nie do końca nadaje się na nasze warunki pogodowe, jednak jeżeli ślub odbywa się we Włoszech, w Hiszpanii czy na greckiej wyspie, to jak najbardziej go rekomendujemy. Tu też jest ważna godzina oraz miejsce uroczystości.
Jak długo trwa proces wyboru tkaniny i dodatków?
Sam wybór tkaniny może trwać nawet do 6 godzin. Zdarza się, że młodzi przychodzą kilka razy, zanim podejmą decyzję. Samo zdjęcie miary trwa około 20 minut (po tym jak ustalimy tkaninę, krój oraz dodatki).
Kiedy pan młody powinien się do was zgłosić, żeby otrzymać garnitur na czas?
Najlepiej 7-8 tygodni przed ślubem. Im później, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zmian w sylwetce. Sam proces szycia to 4-5 tygodni. Po tym czasie garnitur jest gotowy. Umawiamy się z klientem na przymiarkę i nanosimy ewentualne korekty. Następnie w ciągu kilku dniu ubranie jest gotowe do odbioru.
Dobór kolorystyki to sprawa indywidualna, dane barwy powinny pasować do typu urody. Czy panowie zwracają na to uwagę?
Panowie nie, ale narzeczone tak. My też, proponując tkaninę w konkretnym kolorze, staramy się dopasować ją do karnacji czy też sylwetki mężczyzny. Niejednokrotnie przyszły pan młody przymierza kilka garniturów z podobnych tkanin i w zbliżonych odcieniach materiału, by móc wybrać najbardziej korzystny dla niego kolor.
Powiedziała pani, że przymierzają gotowe garnitury. Czy są one też do kupienia u Państwa, czy służą tylko do przymiarek?
Są do kupienia w naszych salonach – zarówno w Poznaniu, jak i w Warszawie. W naszej ofercie klienci mają do wyboru kilkanaście modeli gotowych garniturów. Zdarza się, że panowie, nie mając czasu na szycie garnituru na miarę, kupują gotowe, które wymagają jedynie drobnych poprawek.
A co z dodatkami?
W ofercie mamy gotowe koszule, krawaty, poszewki oraz buty. Oczywiście oferujemy też usługę szycia koszul na miarę.
Wizerunek pary młodej powinien współgrać z motywem przewodnim uroczystości, fantastycznie, jeśli jest zachowana spójność. Niewątpliwie, szyjąc na miarę, mamy spore pole do popisu (dobór materiału, koloru czy personalizowanej podszewki). Czy „klienci ślubni” korzystają z tego wachlarza wyboru, czy pozostają przy bardziej zachowawczych modelach? Mam na myśli ponadczasowy granatowy garnitur.
Tak jak wspomniałam na początku, pytamy również o tego typu rzeczy już na pierwszej rozmowie, by jak najlepiej ubrać pana młodego na ten dzień. O ile suknia panny młodej jest na jeden raz, to garnitur panowie wykorzystują również po uroczystości. Stąd też taka popularność granatu oraz szarości.
Jak widać, przy wyborze garnituru wiele jest aspektów, które należy poruszyć. Niewątpliwie przydatni będą fachowcy, którzy profesjonalnie doradzą przyszłemu panu młodemu ubiór. Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Wizerunek pana młodego powinien być nienaganny, dostosowany do okazji i spójny z charakterem uroczystości.
Dorota Janicka-Kurlenda
konsultantka ślubna