Wizerunek gości. Część 2

Sezon ślubny trwa w najlepsze, a w głowach wielu osób pojawiają się pytania, jak ubrać się na takie wydarzenie jako gość weselny. Tym razem zajmiemy się męskim wizerunkiem i przybliżymy zasady, dzięki którym panowie będą mogli z łatwością wybrać odpowiednią stylizację na tę okazję.

Charakter i miejsce uroczystości

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę informacje zawarte na zaproszeniu. Brzmi trywialnie, ale miejsce i okoliczności, w jakich będziemy przebywać mają duże znaczenie przy wyborze zestawu dla gości weselnych. Dla przykładu: jeśli ślub organizowany jest na świeżym powietrzu, a wesele odbywać będzie się w stylu garden party, to wybór smokingu okaże się nietrafiony i niedostosowany do charakteru uroczystości. W takiej sytuacji odpowiedni będzie garnitur wykonany z lekkiej wełny w kratę lub mikrowzór.

Zdarza się też, że na zaproszeniu widnieje informacja dotycząca dress codu, np. white tie lub black tie. Wówczas dowolność w wyborze ubrania jest bardzo ograniczona. White tie oznacza bowiem, że powinniśmy założyć frak, choć oczywiście jest to spotykane bardzo rzadko, z kolei black tie to jasny sygnał, że pożądaną stylizacją dla panów jest smoking.

Różne oblicza garnituru

Minęły już czasy, w których noszenie garnituru kojarzyło się mężczyznom z przykrym obowiązkiem. Obecnie mamy szeroki wybór modeli, fasonów, konstrukcji i tkanin, dzięki którym każdy znajdzie coś idealnego dla siebie. Gość weselny powinien wyglądać nie tylko elegancko, ale musi również czuć się komfortowo w zestawie, który ma na sobie. Osoby ceniące klasykę i uniwersalność znakomicie odnajdą się w jednorzędowym garniturze w odcieniach granatu lub szarości. Pamiętajmy, żeby tkaniny, z jakich wykonane jest ubranie były naturalne, co zagwarantuje nam wygodę termiczną i swobodę podczas weselnej zabawy.

Garnitur nie musi być monotonny i nudny, dlatego postawienie na model w kratę lub paski to świetna alternatywa dla osób chcących nieco ożywić swój wizerunek. Wzór i kolory nie powinny być jednak zbyt wyzywające jeżeli uczestniczymy w uroczystości jako goście, dlatego świetnie sprawdzą się kraty typu prince of Wales czy windowpane.

Alternatywą zestaw koordynowany

Na znacznie więcej możemy sobie pozwolić jako goście jeżeli wesele odbywa się w bardziej sielskich warunkach lub na łonie natury. Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej i wtedy można pomyśleć o zastępstwie dla garnituru. Idealnym rozwiązaniem będzie zestaw koordynowany, czyli marynarka i spodnie w rożnych kolorach, a nawet wykonane z różnych tkanin. Najpopularniejszym przykładem takiego zestawu jest granatowa marynarka wełniana połączona z szarymi spodniami, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Świetnie będzie prezentować się lekka, sportowa marynarka w kratę w odcieniu zieleni z beżowymi spodniami typu chino zaprasowanymi na kant.

Dzięki takim ubraniom wciąż będziemy wyglądać elegancko i pokażemy, że potrafimy dostosować się do okoliczności i nawet bez klasycznego garnituru prezentować znakomity styl.

Jakie dodatki wybrać?

Detale zawsze mają znaczenie, więc nie inaczej jest w przypadku stylizacji gości weselnych. Pod szyją powinien znaleźć się jedwabny krawat lub ręcznie zawiązana mucha. W kieszeni piersiowej natomiast należy ułożyć poszetkę, której kolor powinien korespondować z krawatem poprzez kolor lub wzór. Najlepiej jeśli ta wykonana jest z jedwabiu lub białego lnu.

Biała koszula to najlepszy wybór na tak uroczystą okazję, ale dopuszczalne będą też kolory błękitne lub jasny róż. Pamiętajmy, że najbardziej eleganckie są koszule z mankietami na spinki, a stopień niżej w formalności plasują się mankiety na guziki.

Ostatnim, niemniej ważnym dodatkiem są buty. Zachęcamy do wyboru obuwia ze skóry licowej w kolorze brązowym. Świetnie wyglądać będą buty typu monki, brogsy lub loafersy.

Autor: Marcin Konieczny

OK