Uroczystość międzynarodowa

Miłość nie zna granic, miłość nie patrzy na narodowość! Potwierdzają to ci, którzy są w szczęśliwych związkach z cudzoziemcami. Wielokulturowe śluby i wesela stają się coraz bardziej powszechne, jest jednak kilka kwestii, o których należy pamiętać.

 

Statystyki

Jak mówi Grażyna Gorczyca – kierownik USC w Gdańsku – wskutek pandemii trudno oszacować, czy możemy mówić o wzroście liczby ślubów z cudzoziemcami, gdyż spowodowała ona zachwianie wszystkich statystyk. Śluby międzynarodowe są jednak w Polsce popularne. W Gdańsku na przykład prym wiodą śluby polsko-ukraińskie; w latach 2018-2021 było ich najwięcej. Na podium plasują się także śluby polsko-rosyjskie i polsko-białoruskie. Statystyki pokazują jeszcze, iż w tych latach Polacy brali śluby m.in. z obywatelami Wielkiej Brytanii, Portugalii, Argentyny, Tajlandii, Indii czy Nepalu. Co warto zaznaczyć, z roku na rok zwiększa się różnica między liczbą ślubów cywilnych i konkordatowych. Ogólne statystyki (dotyczące nie tylko ślubów z cudzoziemcami) wykazują, iż: w 2016 roku ślubów cywilnych było w Gdańsku 978, konkordatowych zaś 908. W 2017 roku cywilnych było 960, konkordatowych 852. W 2018 różnica wynosiła już 152, więcej odbyło się uroczystości cywilnych. W 2019 roku wszystkich ślubów w Gdańsku było 1910, z czego sakramentalnych związków małżeńskich 773. W 2020 roku było podobnie. Łącznie ślubów odbyło się 1382, z czego cywilnych 879, a konkordatowych 503. Jak zdradza nam Grażyna Gorczyca, wielką popularnością cieszą się śluby w plenerze.

 

 

Fot. K. Mrugała

 

Skupienie na priorytetach

Przy ślubach z cudzoziemcem należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestie formalne. Dostarczenie niezbędnych dokumentów oraz złożenie zapewnień w USC to sprawy najważniejsze. Przy ślubach konkordatowych dochodzi jeszcze konieczność odbycia nauk przedmałżeńskich. Niezbędne są profesjonalne tłumaczenia. Organizując śluby konkordatowe, często polecam parze kościół lub konkretnego księdza w zależności od zapotrzebowania językowego. Na terenie Trójmiasta mamy wielu kapłanów, którzy są w stanie prowadzić ceremonie w dwóch językach. Służą parom ogromnym wsparciem! Szykując się do ślubu i wesela międzynarodowego, warto wkomponować w nie elementy, które są bliskie danej narodowości. Dzięki temu goście poczują się komfortowo.
W Hiszpanii na przykład to mama prowadzi syna do ołtarza, w Polsce najczęściej panna młoda kroczy do ołtarza z ojcem. Dobrze zatem zawczasu zadbać o organizację i ustalenie orszaków ślubnych.
Spisanie priorytetów przed organizacją uroczystości to klucz do dobrej organizacji – np. wybór zespołu specjalizującego się w prowadzeniu uroczystości w dwóch językach, znalezienie właściwego miejsca, które pomieści wszystkich gości.

 

www.gdanskaorchidea.pl, fot. J. Siwko

 

Organizacja

Po nakreśleniu priorytetów, ustaleniu miejsca wydarzenia, konwencji i motywu przewodniego ustalam z parą mój zakres wsparcia. Często do zadań konsultanta ślubnego należy organizacja transferów, zbudowanie zespołu podwykonawców, którzy będą dopasowani do konkretnego zlecenia (według stylu i miejsca uroczystości, a także zapotrzebowania na konkretny język). Czasami zdarza się, że para prosi mnie o wsparcie w końcowej fazie organizacji, gdy potrzebują profesjonalnej koordynacji dnia uroczystości. Wtedy współpracuję z podwykonawcami, którzy wcześniej byli wynajęci przez parę. Dużym ułatwieniem jest stworzenie strony www, na której na bieżąco wprowadzane są informacje, np. w 2-3 językach. Personalizowana strona ułatwia wszelkie aspekty związane z przepływem informacji, jest również miejscem, gdzie publikujemy artykuły, np. o polskich tradycjach ślubnych. Rekomenduję, aby na przyjęciach weselnych wszystkie materiały drukowane (menu, książeczki w kościołach, harmonogram dla gości etc.) były szyte na miarę potrzeb danej narodowości. Na ślubach międzynarodowych warto też zadbać o śpiewniki dla gości, które będą pozostawione na ławkach w kościele. Świetnym rozwiązaniem jest wydruk małych książeczek z najczęściej używanymi sformułowaniami weselnymi wraz ze „Sto lat” rozpisanym fonetycznie. Materiały te w trakcie przyjęcia znajdują się na stołach, są do dyspozycji wszystkich gości. Przykład:

 

 

Niezbędny będzie scenariusz wydarzenia. Najważniejsze punkty – pierwszy taniec, toasty, serwowanie tortu, oczepiny – możemy zamieścić na krótkim harmonogramie. Może być on w formie papierowej na stołach lub umieszczony na tablicy czy lustrze w strefie relaksu. Tego typu elementy stanowią także formę dekoracji.

 

Atrakcje

Coraz więcej par decyduje się na różnego rodzaju urozmaicenia, które stworzą niepowtarzalny klimat przyjęcia weselnego. Fantastycznym pomysłem, który sprawdzi się na każdym przyjęciu, w tym również na uroczystościach międzynarodowych, jest wyznaczenie kapitana stołu, czyli jednej osoby, która będzie opiekowała się gośćmi. W dobrym tonie jest przygotowanie dla kapitana krótkiego listu z zasadami. Druhny i drużbowie to kolejny koncept, by uatrakcyjnić uroczystość. Spójny strój, suknie w tych samych kolorach i fasonach, garnitury szyte na miarę (na zdjęciu od Balamonte) to wartość dodana – młodzi czują się wyjątkowo w gronie najbliższych przyjaciół, a wspólna sesja zdjęciowa będzie pamiątką na lata. Warto jednak pamiętać, iż polskie prawo zezwala na dwóch głównych świadków.

 

 

Sprawdzonym rozwiązaniem są krótkie wycieczki dla gości, które ukazują piękno danego miasta. Zwykle rekomenduję zorganizować je w ciągu dnia, np. przed kolacją, która poprzedza spotkanie w wieczór przed weselem lub w dniu poprawin. Przy większych przyjęciach międzynarodowych – jako agencja ślubna – polecam minimum trzech wedding plannerów. Każdy z nich ma przydział gości posługujących się określonym językiem (goście przed przyjęciem otrzymują od pary młodej informację, że w razie pytań do dyspozycji są konsultanci ślubni). Podawane są numery telefonów z adnotacją o języku. Jest to ważne np. przy przejazdach autokarami, kiedy wedding planner – np. w trasie do kościoła – informuje gości o ważnych aspektach uroczystości i sprawach organizacyjnych.
Z dodatkowych atrakcji – doskonale sprawdza się fotobudka, drzewko życzeń czy animacje dla dzieci. Fajerwerki lub zimne ognie to kolejne elementy, które warto wprowadzić w ślubno-weselny grafik. Niezbędna będzie także strefa chill. W przypadku zabaw szczerze polecam tzw. taniec narodów.
Podstawą jest, tak jak wspominałam, wybór profesjonalnych usługodawców, którzy będą elastyczni i otwarci na wprowadzanie zmian, np. w kwestii muzyki, zabaw na oczepinach (przy których będą bawić się osoby różnych narodowości), nowych rozwiązań organizacyjnych.

 

www.gdanskaorchidea.pl, fot. J. Siwko

 

Osobiście uwielbiam wydarzenia o wymiarze międzynarodowym! Jest na nich fantastyczna energia, dystans, radość i pozytywne emocje. Różnice kulturowe stanowią niezwykłe bogactwo!
Niewątpliwie przy organizacji tego typu ślubu i wesela pomocne będzie wsparcie profesjonalistów – wedding plannerów, którzy wskażą sprawdzone rozwiązania, wsłuchają się w potrzeby klientów, aby stworzyć wyjątkowe, piękne i niezapomniane wydarzenie.

 

 

Dorota Janicka-Kurlenda
konsultantka ślubna

OK