Trendy ślubne 2024. Wywiad z Izabelą Janachowską

Z Izabelą Janachowską spotkaliśmy się w jej Concept Store. Samo spotkanie z największa ekspertką branży party&wedding to ekscytujące doświadczenie, jednak zanim do niego doszło zachwyciła nas przestrzeń, którą stworzyła dla przyszłych panien młodych i wszystkich pań, które szukają wyjątkowej kreacji na ważne wydarzenie. Bez wątpienia warszawski butik to miejsce, w którym każda z pań znajdzie coś dla siebie. Miło było spędzić ten czas w przyjemnych wnętrzach i obserwować jak konsultantki pomagają klientkom znaleźć wyjątkową stylizację.

Kiedy na miejscu pojawiła się właścicielka, zanim usiadłyśmy do naszej rozmowy, zatrzymała się przy każdej z pań, żeby doradzić, czy zamienić kilka słów.

Red: Izabelo, gratuluję przepięknej przestrzeni. Wygląda na to, że stworzyłaś miejsce, w którym każda kobieta znajdzie coś dla siebie

Izabela Janachowska: To było moje ogromne marzenie – Concept Store sam w sobie, ale kiedy razem z moim mężem tworzyliśmy to miejsce bardzo nam zależało, żeby nasze klientki czuły się w tej przestrzeni dobrze. Oczywiście dużą uwagę przywiązujemy do obsługi, ale też do naszej oferty. Znajdą tu dla siebie propozycje zarówno panny młode, ich świadkowe, druhny, mamy. Słowem, każda kobieta, niezależnie od wieku, rozmiaru, czy okazji, na którą potrzebuje kreacji. Często piszą też do mnie dziewczyny na Instagramie, czy Facebooku, co mają zrobić jeśli nie mogą dotrzeć do Warszawy, a marzą o którejś z kreacji. Dla nich razem z mężem stworzyliśmy sklep internetowy janachowska.pl – od wymarzonej kreacji dzieli je wówczas kilka kliknięć.

Red: Jedna z klientek potrzebowała kreacji na już i okazało się, że będzie mogła ją odebrać już następnego dnia. Taki ekspres to u Ciebie standard?

IJ: W przypadku sukien wieczorowych – jak najbardziej. Wiele modeli mamy dostępnych „na już”, więc panie, które poszukują idealnej kreacji z pewnością znajdą u nas coś dla siebie. Klientka, o której wspominasz potrzebowała delikatnych poprawek krawieckich, bo suknia była na nią za długa, dlatego może ją odebrać jutro. Rozumiemy, że czasem kreacja potrzebna jest z dnia na dzień, więc taki ekspres to może nie standard, ale staramy się pomóc każdej osobie, która się do nas zwróci. Przy pośpiechu w przypadku sukien ślubnych potrzebne są zazwyczaj pewne kompromisy, bo nie wszystkie kreacje możemy tak szybko dopasować do figury, nie przypominam sobie jednak sytuacji, w której odesłaliśmy klientkę z kwitkiem. Wiele razy ratowaliśmy panny młode z opresji na zaledwie kilka dni przed ślubem.

Red: Jakie są obecnie najpopularniejsze trendy ślubne w Polsce?

IJ: Oczywiście nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, kiedy powiem, że kolor roku 2024, peach fuzz stał się z miejsca ulubieńcem panien młodych. Nic dziwnego – delikatna brzoskwinia to idealny odcień na ślubną ceremonię. Dla tych z pań, które marzą o bardziej wyrazistym motywie przewodnim również mam dobrą wiadomość: żywe, mocno nasycone barwy również są w tym roku bardzo modne. Kontrowersyjnym z punktu widzenia przesądnych osób trendem są z pewnością perły, które zdominowały nie tylko stylizacje panien młodych, ale także ślubną papeterię i dekoracje. Mam też wrażenie, że w końcu na dobre pożegnaliśmy się z postpandemicznym minimalizmem. Kiedy po miesiącach obostrzeń wracały przyjęcia nikomu nie były w głowie ogromne, monumentalne dekoracje. Wówczas w trendach były monochromatyczne, delikatne scenografie, które zdecydowanie nie wychodziły na pierwszy plan. W tym roku absolutnym hitem są przerysowane, ogromne instalacje. Ile par rzeczywiście się na nie zdecyduje? Czas pokaże.

Red: Czy znamy już kolekcje na 2025?

IJ: Za chwilę rozpoczną się ślubne tygodnie mody i to właśnie tam zostaną zaprezentowane propozycje największych i najbardziej uznanych marek zajmujących się modą ślubną na nadchodzący rok. Wszyscy czekają na to, co pokażą na wybiegach w Barcelonie, Londynie, Nowym Jorku, czy Mediolanie tacy twórcy jak Marchesa, Mira Zwillinger, czy Vera Wang. Kolekcje do sklepów trafią prawdopodobnie jesienią – teraz jesteśmy właściwie na początku sezonu na 2024 rok.

Red: Czy zauważyła Pani zmiany w preferencjach par młodych dotyczących organizacji ślubów i przyjęć weselnych w ostatniej dekadzie?

IJ: Bez wątpienia to była trudna dekada. Mam wrażenie, że pandemia przyszła w chwili, kiedy branża ślubna weszła na nowy, naprawdę wysoki poziom. Wtedy nastąpił krach, przez który wiele firm zostało zamkniętych a rozwój przyjęć i wesel został na długi czas zatrzymany. Szczęśliwie zaczynamy powoli wracać do miejsca, w którym byliśmy w 2020 roku. Z pewnością pandemia sprawiła, że pokochaliśmy bardziej kameralne, niewielkie przyjęcia – takie dla 70- 100 osób.

Red: Jakie są największe pułapki i błędy, których pary powinny unikać przy planowaniu ślubu i wesela?

IJ: Przede wszystkim powinni unikać prób zadowalania wszystkich naokoło. Ślub i wesele to święto młodej pary i powinno spełnić ich marzenia i oczekiwania. Często spotykam się z sytuacją, w której przyszła panna młoda wybiera suknię, czy dekoracje, w których pojawiają się elementy, o których marzy mama, czy teściowa. Efekt najczęściej jest taki, że ani jedna, ani druga strona nie jest zadowolona, szkoda więc wysiłków.

Red: W jaki sposób pary mogą zorganizować swój wymarzony ślub, jednocześnie kontrolując budżet i unikając niepotrzebnych wydatków?

IJ: Trzeba przyznać, że to trudne zadanie. Mówi się nawet, że większość budżetów przeznaczonych na organizację ślubu i wesela jest przekraczanych o około 20 procent. Czy da się całkowicie uniknąć niepotrzebnych wydatków? Szczerze wątpię. Sposobem, żeby zminimalizować ryzyko jest jednak dobre i dokładne planowanie. Właśnie dlatego stworzyłam przewodnik dla par młodych: „Aż do ślubu”, który składa się nie tylko z przydatnego planera, ale także książki, w której krok po kroku tłumaczę jak przejść przez ślubne przygotowania. Dodatkowo od lat dzielę się inspiracjami czy radami w moim serwisie janachowska.pl oraz na moim kanale YouTube. Doskonałym sposobem na oszczędzanie jest też poszukiwanie ofert na targach ślubnych – wielu wystawców przygotowuje z tej okazji atrakcyjne rabaty, które znacząco obniżają koszt wesela.
Wszystkich zapraszamy na Targi Ślubne Bridal Fashion Show, które odbędą się 10 marca 2024r. w Gdańsku, na 34 p Olivia Star. Wśród wielu atrakcji przygotowanych dla przyszłych nowożeńców znalazły się pokazy mody, w tym pokaz sukien dostępnych w moim Concept Store.

Zapraszamy także do Concept Store. Znajdziecie to wymarzone kreacje!

 

Voucher

 

 

Dorota Janicka-Kurlenda,
konsultantka ślubna, autorka książek, organizatorka targów ślubnych

OK