Glamour, klasyczny, rustykalny, a może boho?

Strój Pana młodego powinien być dopasowany do stylu ślubu i wesela. Wybór odpowiedniego garnituru i dodatków nie zawsze jest prosty i może przysporzyć sporo problemów. Jeśli chcesz ich uniknąć koniecznie przeczytaj artykuł na naszym blogu!

Gdy marzy Wam się ślub w najbardziej eleganckim wydaniu, najlepszym wyborem będzie uroczystość w stylu glamour!

Idealnym wyborem stroju w takiej sytuacji będzie smoking. Należy jednak pamiętać, że ta decyzja wiąże się przestrzeganiem dość sztywnych reguł. Smoking bowiem to nie tylko marynarka i spodnie, ale równie ważne są tu dodatki. Co zatem wyróżnia smoking spośród innych męskich strojów? Przede wszystkim czarny lub ciemnogranatowy kolor (wyróżniamy jeszcze smoking tropikalny, w którym białą marynarkę łączymy z czarnymi spodniami).

Marynarka może być dwurzędowa lub jednorzędowa z jednym guzikiem na przodzie. Do charakterystycznych cech smokingu należą wyłogi (klapy) szalowe lub zamknięte (peak lapel) wyłożone atłasem, guziki obleczone tkaniną (tą samą co wyłogi), spodnie z lampasem (również z tej samej tkaniny co wyłogi). W kwestii dodatków smokingowy dress code jest dość sztywny. Biała koszula z guzikami jubilerskimi, bądź plisą zakrywającą guziki, czarna wiązana mucha, pas hiszpański (może być zastąpiony kamizelką) w tym samym kolorze oraz biała poszetka włożona w brustaszę. Czarne oxfordy lub lakierki będą eleganckim dopełnieniem stylizacji.

 

Fot. Jakub Gąsiorowski, http://www.jstudio.net.pl

Zdecydowanie najpopularniejszym stylem ślubnym jest styl klasyczny. Co go wyróżnia?

Styl klasyczny jest idealnym wyborem dla Panów, którzy chcą prezentować się na własnym ślubie elegancko i ponadczasowo. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie granatowy garnitur w odcieniu midnight blue, biała koszula oraz czarne buty (typu oxford). Taki zestaw stworzy uniwersalną bazę, którą możemy uzupełnić o wyraziste dodatki. Krawat lub mucha w delikatny mikrowzór oraz biała poszetka będą świetnym uzupełnieniem stylizacji.

Tkanina garnituru nie musi być jednak zupełnie gładka. Ciekawą alternatywą dla gładkiej tkaniny będzie garnitur wykonany z wełny o bardziej wyrazistym splocie („żabie oczko” lub „jodełka”) lub deseniu – krata Księcia Walii. Należy jednak uważać by splot lub deseń tkaniny nie były zbyt widoczne.

W przypadku koszuli, najbardziej elegancka będzie ta wykonana z bawełny o prostym splocie, czyli popeliny. Delikatny twill lub oxford sprawdzi się równie dobrze, lecz należy pamiętać, by tkanina garnituru była w tym wypadku zupełnie gładka. Obowiązkowym elementem powinny być natomiast mankiety zapinane na spinki.

Jeśli chcemy nieco urozmaicić nasz strój, warto zastanowić się nad garniturem trzyczęściowym. Kamizelka w kolorze garnituru będzie bardziej formalna i podniesie poziom naszej elegancji, a także pozwoli optycznie wysmuklić talię. Ciekawym rozwiązaniem stylistycznym jest zastosowanie kamizelki dwurzędowej, która podniesie stopień formalności całej stylizacji, a dodatkowo Dwa rzędy guzików prezentują się niezwykle dostojnie. Innym sposobem na przełamanie klasycznego garnituru jest zastosowanie kamizelki w kontrastowym kolorze. Idealnym rozwiązaniem będzie tu połączenie granatu z szarością (ponadczasowa krata księcia Walii), lecz równie dobrze sprawdzi się także beż lub brąz.

Wybór dodatków należy do pary młodej. Najbardziej elegancka będzie biała poszetka, lecz możemy zdecydować się także na model w ciekawy wzór, jednak powinna ona pasować kolorystycznie do reszty stroju. Kwiat włożony w butonierkę będzie świetnym uzupełnieniem stylizacji.

 

Fot. Jakub Gąsiorowski, http://www.jstudio.net.pl

Jednym z popularniejszych i modnych obecnie stylów ślubnych jest styl rustykalny.

Cechą charakterystyczną dla takiego ślubu jest bliskość natury. Jest idealnym wyborem dla osób, które chcą nadać uroczystości mniej standardową oprawę. Kolorami przewodnimi są barwy ziemi: beże, brązy oraz zielenie, a miejsce imprezy oraz dodatki powinny być utrzymane w sielskim charakterze. Idealnie odnajdą się tutaj elementy wykonane z drewna, postarzanego szkła czy płótna. Dobrym wyborem będzie garnitur w jaśniejszym odcieniu szarości, w którym kolory przewodnie możemy ukryć pod postacią kraty w garniturze.

Stój pana młodego powinien pasować stylistycznie do otoczenia. Oprócz szarości, w charakter uroczystości idealnie wpisze się garnitur w kolorze brązowym, ciemnozielonym lub bordowym. Tkanina nie musi być zupełnie gładka. Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju kraty oraz materiały z widoczną fakturą. Domieszka lnu lub konopi również nada garniturowi mniej formalnego charakteru.

Warto zdecydować się także na kamizelkę w kontrastowym kolorze, wykonaną z mniej formalnej tkaniny. Krawat czy też mucha wykonana z lnu lub bawełny oraz matowa poszetka w kwiaty będą świetnym dopełnieniem stylizacji. Przy wyborze butów można postawić na mniej oficjalne modele i postawić na brogsy, derby czy nawet monki.

 

Fot. Jakub Gąsiorowski, http://www.jstudio.net.pl

Styl boho jest doskonałym wyborem dla par, które kierują się wygodą i mniej formalnym podejściem do uroczystości ślubu oraz wesela.

Styl boho to doskonały wybór dla par, które kierują się wygodą i swobodniejszym podejściem do uroczystości ślubu oraz wesela.

Ten styl jest zdecydowanie najmniej oficjalny. Charakteryzuje się swobodnym podejściem do konwenansów i cechuje go wyjątkowa nonszalancja. Brak sztywnych reguł daje dużą przestrzeń w kwestii miejsca uroczystości, dodatków oraz strojów pary młodej.

Pan młody może zrezygnować z wyboru garnituru. W konwencji boho świetnie sprawdzi się zestaw koordynowany składający się z lnianej marynarki (bez konstrukcji) i białych spodni. Dopełnieniem może być koszula z kołnierzykiem button down, zamszowe loafersy oraz pleciony pasek. Klasyczną marynarkę można zastąpić samą kamizelką, która sprawi, że stylizacja będzie zdecydowanie mniej formalna. Idealnymi tkaninami będą len, bawełna, wełniany tropik oraz konopie.

Najważniejsze w stylizacji mogą okazać się akcesoria. Bransoletka, rzemyk czy lekki kapelusz doskonale wpiszą się w konwencję uzupełniając całość. Ciekawym wyborem będą także szelki, które po zdjęciu marynarki mogą być kluczowym elementem całego stroju.

 

Fot. Jakub Gąsiorowski, http://www.jstudio.net.pl

OK