Ślubna checklista – o czym warto pamiętać 7-8 miesięcy przed ślubem?

Przygotowując się do ślubu, warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, które mogą znacząco wpłynąć na przebieg tego wyjątkowego dnia. Kluczem do udanej organizacji jest wcześniejsze planowanie oraz elastyczność w przypadku zmian, a także umiejętność kompromisów. Oto lista zadań, które warto uwzględnić podczas planowania ślubu między 7-8 miesięcy do ślubu.

WSTĘPNY ZARYS CEREMONII
W rodzaju ślubu – religijny, cywilny, czy humanistyczny, omówcie wstępny plan ceremonii, uwzględniający kolejność wydarzeń oraz ewentualne atrakcje dodatkowe, takie jak: orszak, udział osób bliskich. Przy ślubie cywilnym i humanistycznym własne przysięgi. To również dobry czas na rozpoczęcie pracy nad budową scenariusza ceremonii humanistycznej. Pamiętajcie, że łatwiej to zrobić z wsparciem profesjonalnej firmy. Jeśli chodzi o ślub religijny, tu warto porozmawiać z księdzem udzielającym ślubu i zapytać o elementy, które możecie wybrać np. psalm, czytania oraz koniecznie zapytajcie księdza, czy zgadza się na rozbudowany orszak.

ORSZAK WESELNY
Wybierzcie osoby, które będą uczestniczyć w orszaku weselnym, czyli eskortujące Was do miejsca ceremonii. Zastanówcie się nad oprawą muzyczną tego wydarzenia. W skrócie chodzi o Wasze wejście do miejsca ceremonii. Może być bardzo rozbudowany z druhnami i drużbami oraz udziałem rodziców lub dziadków, a można go zupełnie zminimalizować, tylko do wejścia Pary Młodej. Jest to punkt bardzo elastyczny i można go zaplanować według własnych preferencji. W zależności od rodzaju ślubu może zawierać również akcenty humorystyczne, jak flower boy czy wejście według choreografii tanecznej.

OPRAWA MUZYCZNA ŚLUBU
Wybierzcie odpowiednią oprawę muzyczną na ślub. Od kwartetu smyczkowego i śpiewaczki operowej po chóry gospel macie spory wybór. Możecie też skorzystać z oryginalnej muzyki przy wsparciu Dja.

STYLIZACJE DRUHEN I DRUŻBÓW
Opcjonalnie. Ustalcie koncepcję i stylistykę strojów dla świadków, druhen i drużbów, druhenek biorąc pod uwagę Wasze preferencje oraz tematykę ślubu. Zastanówcie się nad detalami, jakie potrzebujecie również dla nich, np. korsarz/ bukiet, butonierka, koszyczki z płatkami kwiatów itp.

TRANSPORT ŚLUBNY MŁODEJ PARY I GOŚCI
O ile potrzebujecie zastanówcie się nad wyborem odpowiedniego pojazdu na ślub oraz zorganizujcie transport dla gości między miejscem ceremonii a miejscem przyjęcia.

STYLISTYKA ARANŻACJI ŚLUBNEJ
Jeśli do tej pory tego nie ustaliliście, to dobry czas na wybór motywu przewodniego oraz stylistyki ślubu i wesela, uwzględniając dekoracje, kwiaty, kolorystykę i inne detale. Po zatwierdzonej koncepcji łatwiej będzie Wam wybrać pozostałe detale, jak papeteria.

FLORYSTKA
Wybierzcie odpowiednią florystkę, która zajmie się dekoracją kwiatową ślubu oraz przyjęcia weselnego.

WYPOŻYCZALNIA DEKORACJI
Znajdźcie odpowiednią wypożyczalnię dekoracji, która zapewni Wam potrzebne elementy dekoracyjne, takie jak oświetlenie, meble, czy namioty. Ten punkt możecie też zlecić Florystce.

Fot. Jakub Gąsiorowski, http://www.jstudio.net.pl

 

ZAMÓWIENIE SUKNI ŚLUBNEJ
Wybierzcie i zamówcie suknię ślubną, biorąc pod uwagę Wasze preferencje, figurę oraz tematykę ślubu. Wybór sukni ślubnej jest kluczowy również dla Pana Młodego, ponieważ po tej decyzji podejmowane są pierwsze kroki w celu znalezienia garnituru. Ważne by Wasze stylizacje pasowały do stylu wesela, ale również do siebie wzajemnie. Balamonte rekomenduje optymalny termin na zamówienie garnitury ślubnego szytego na miarę na 3 miesiące do ślubu. Nie zaszkodzi oczywiście wcześniej. Warto uwzględnić czas w grafiku.

SESJA NARZECZEŃSKA
Uwiecznijcie czas przedślubny. Najlepiej z wybranym ślubnym fotografem, co będzie świetną okazją do poznania się, co zaowocuje w dniu ślubu. Zdjęcia z sesji możecie wykorzystać w zaproszeniach, czy w aranżacji ślubnej.

FRYZJER I WIZAŻYSTA
Umówcie się na wizytę u fryzjera i wizażysty, którzy zajmą się Waszym wyglądem. Warto zadbać o włosy i nie można zapominać o odpowiedniej koloryzacji.

PAPETERIA
Wybierzcie i zamówcie zaproszenia ślubne. Możecie wybrać gotowy projekt z możliwością wprowadzenia zmian lub zdecydować się na projekt zaproszenia specjalnie dla Was. Proces potrafi być czasochłonny, więc inspiracje oraz temat warto podjąć zawczasu. Świetnie, jeśli winietki, menu oraz inne elementy papeterii, które będą potrzebne na ślubie i przyjęciu weselnym będą spójne z zaproszeniami.

DEGUSTACJA TORTU
Umówcie się na degustację tortu ślubnego oraz innych słodkości, które zamierzacie podać na przyjęciu weselnym. Przed rezerwacją możecie spróbować kilku cukierni. Będzie Wam łatwiej, jeśli macie swoją ulubioną. W takiej sytuacji możecie przygotować inspiracje na kwestie wizualne tortu. Upewnijcie się, jak tort i candy bar prze obiekt.

ZAMÓWIENIE TORTU I CANDY BARU
Zamówcie tort ślubny oraz zaplanujcie candy bar, czyli stół z różnorodnymi słodyczami dla Waszych gości. Ustalcie kwestie aranżacyjne i logistyczne.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ PRZY ORGANIZACJI ŚLUBU?

Pomimo starannej organizacji, pewne rzeczy mogą nie iść zgodnie z planem. Bądźcie elastyczni i otwarci na zmiany, które mogą pojawić się w trakcie przygotowań. Określcie, co jest dla Was najważniejsze podczas ślubu i skupcie się na tych kwestiach. To pomoże Wam zdecydować, na co warto poświęcić więcej uwagi i budżetu.

Ważną kwestią jest budżet – ustalcie realistyczny budżet i starajcie się trzymać go w trakcie planowania. Pamiętajcie o rezerwie finansowej na niespodziewane wydatki.

Im wcześniej zaczniecie planować, tym mniej stresu będziecie mieli w ostatnich tygodniach przed ślubem. Zaczynając wcześnie, macie więcej czasu na poszukiwanie dostawców i podejmowanie decyzji.

W miarę możliwości znajdźcie czas na odpoczynek i dbajcie o siebie w trakcie przygotowań.

 

Przygotowała:

Agnieszka Lewandowska

http://www.slubnewsparcie.com

 

Fot. Jakub Gąsiorowski

http://www.jstudio.net.pl

OK