Ślubna checklista – lista zadań na 4-6 miesięcy przed ślubem.

W ciągu tych kilku miesięcy przed wielkim dniem trzeba zadbać o wiele rzeczy, aby ceremonia i przyjęcie przebiegały zgodnie z oczekiwaniami. Oto lista kilku kluczowych zadań, które warto zrealizować w okresie od 6 do 4 miesięcy przed ślubem.

FORMALNOŚCI ŚLUBNE W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO
Formalności ślubne w Urzędzie Stanu Cywilnego możecie dokonać najwcześniej na 6 miesięcy przed ślubem, a najpóźniej 30 dni przed datą ślubu. Na stronie GOV znajdziecie informacje o płatnościach oraz wymaganych dokumentach do otrzymania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Konieczne w przypadku ślubów prawomocnych.

FORMALNOŚCI ŚLUBNE I SPOTKANIE Z CEREBRANTEM
W przypadku ślubu religijnego formalności są bardziej rozbudowane. Jest to odpowiedni czas na zebranie wymaganych przez kościół dokumentów i umówienie spotkania z Celebrantem.

ODBYCIE NAUK PRZEDMAŁŻEŃSKICH ORAZ WIZYT W PORADNI MAŁŻEŃSKIEJ
To ostatni moment na zrobienie nauk. Jeśli brakuje Wam czasu, to rozważcie kursy weekendowe. Po nich należy odbyć obowiązkowe spotkania w poradni małżeńskiej.

SPRAWDŹCIE WAŻNOŚĆ DOWODÓW OSOBISTYCH/ PASZPORTÓW WASZYCH ORAZ WASZYCH ŚWIADKÓW
Powinny być ważne w dniu ślubu. Nic tak nie potrafi pokrzyżować planów.

SCENARIUSZ ŚLUBU CYWILNEGO/ RELIGIJNEGO/ CEREMONII HUMANISTYCZNEJ
Konieczne jest spotkanie z celebrantem by omówić szczegóły przebiegu ceremonii, jak orszak, przysięgi własne, kwestie logistyczne, udział bliskich, potrzebne akcesoria, wybranie czytań. W przypadku ślubu cywilnego również możliwe jest wprowadzenie własnej przysięgi po części urzędowej, choć to

wymaga akceptacji urzędnika. Natomiast w przypadku ślubu humanistycznego warto wcześniej podjąć temat scenariusza ceremonii osobą prowadzącą.

ZAKUP OBRĄCZEK ŚLUBNYCH
Same poszukiwania powinny być przyjemne, więc nie warto tego odkładać do ostatniej chwili.

 

 

REPERTUAR OPRAWY MUZYCZNEJ CEREMONII

W zależności od rodzaju ceremonii wybierzcie repertuar muzyczny. W przypadku ślubu cywilnego i symbolicznego macie dowolność w repertuarze. Wybieracie muzykę na czas gromadzenia się gości przed ceremonią, do orszaku i wyjście oraz do dodatkowych pomysłów. Natomiast w przypadku ślubu religijnego należy dokonać wyboru muzyki na schodzenie się gości, do orszaku, na ofiarowanie, komunię, zakończenie i wyjście. W kościele obowiązują ścisłe reguły i należy dopytać osobę odpowiedzialną za oprawę muzyczną o repertuar i utwory zaakceptowane przez kościół. Często należy również uzyskać akceptację księdza.

REPERTUAR MUZYCZNY WESELA
Przygotujcie listę ok. 15 ulubionych utworów, które chcielibyście usłyszeć podczas wesela. Wybierzcie utwory do ważnych elementów wesela, jak muzyka do tortu, podziękowań, oczepin.

WYBÓR UTWORU NA PIERWSZY TANIEC I ROZPOCZĘCIE NAUKI PIERWSZEGO TAŃCA
Warto rozpocząć naukę wcześniej by dopracować choreografię i czuć się pewnie w dość stresującym momencie wesela.

DEGUSTACJA WINA, WYBÓR ALKOHOLU ORAZ WYBÓR DRINKÓW
Wybierzcie wino oraz pozostałe wybrane alkohole na Wasze wesele. Jeśli korzystacie z usług barmańskich, to ustalcie kartę drinków oraz poproście o listę zakupów lub zlećcie ich zakup.

USTALENIE TERMINÓW DEGUSTACJI I WYBÓR MENU WESELNEGO
Degustacja menu pomoże Wam w doborze menu weselnego. Pamiętajcie o dietach specjalnych i alergiach pokarmowych.

USTALENIE WSTĘPNEGO PRZEBIEGU WESELA I ATRAKCJI TOWARZYSZĄCYCH
Najpierw omówcie wspólnie wstępny przebieg by później móc dopracować z managerem sali godziny i kolejność serwisów.

WSTĘPNY PLAN SALI Z USTALENIEM ROZMIESZCZENIA I TABLE PLANU
Na tym etapie powinniście już wiedzieć przy jakich stołach usadzicie gości. Poproście o plan sali weselnej i zróbcie wstępny plan rozmieszczenia gości. Zaplanujcie również lokalizację dla atrakcji dodatkowych, bufetów, dekoracji.

ZAMÓWIENIE GARNITURU ŚLUBNEGO
Rozpocznij poszukiwania garnituru ślubnego już teraz. Zalecam to zrobić wcześniej, z uwagi na czas potrzebny na dostosowanie i ewentualne zmiany. Jeśli rozważasz garnitur szyty na miarę, co bardzo polecam, 4-3 miesiące przed ślubem to idealny moment na złożenie zamówienia i pierwszą wizytę w salonie Balamonte. Pamiętajcie również o dodatkach do stylizacji ślubnej, takich jak koszula szyta na miarę, mucha lub krawat, kamizelka do garnituru oraz odpowiednie buty itp.

 

 

WRĘCZENIE I WYSŁANIE ZAPROSZEŃ ŚLUBNYCH
Wręczenie i wysłanie zaproszeń ślubnych to ważny moment, który należy zrealizować z odpowiednim wyprzedzeniem, aby goście mieli czas na odpowiedź i potwierdzenie swojej obecności. Proces potrafi zaangażować Was na kilka tygodni. Pamiętajcie by goście mieszkający zagranicą otrzymali zaproszenia możliwie wcześnie na 5-6 miesięcy przed ślubem. Idealnie, jeśli pozostali goście otrzymają je do 4 miesięcy przed ślubem.

ZAPLANOWANIE PODRÓŻY POŚLUBNEJ
Rozpocznij planowanie tej wyjątkowej przygody. Upewnijcie się, czy możecie podróżować na aktualnych jeszcze dokumentach tożsamości.

ZAPLANOWANIE ATRAKCJI WESELNYCH
Jeśli planujecie dodatkowe atrakcje lub zabawy dla gości, a nie dokonaliście wcześniej rezerwacji, to dobry moment na podjęcie decyzji. Dokonajcie zakupu elementów niezbędnych do realizacji atrakcji przygotowanych przez Was.

ZAPLANOWANIE WIECZORU PANIEŃSKIEGO I KAWALERSKIEGO
Zaplanujcie i zarezerwujcie czas z przyjaciółmi przed wielkim dniem.

MONITORING BUDŻETU ŚLUBNEGO I LISTY ZADAŃ
Sprawdźcie wszystkie wcześniejsze zadania. Ustalcie co musicie nadrobić. Z czasem znacie coraz więcej szczegółów i weryfikujecie swoje pomysły. Kontrolujcie wydatki i stale aktualizujcie budżet, a pozwoli Wam to mieć poczucie kontroli nad wydatkami oraz ułatwi decyzje choćby w sprawie atrakcji weselnych.

ŚLUB JAK Z BAJKI – ORGANIZUJ Z ZAPASEM CZASU Z HARMONOGRAMEM ZADAŃ

Planowanie ślubu to intensywny czas, który wymaga starannego przygotowania i organizacji zadań ślubnych. A wszystko należy połączyć z obowiązkami zawodowymi i domowymi. Planowanie z zapasem czasu, przynosi zatem korzyści.

Pozwala to uniknąć stresu i pośpiechu w końcowym etapie przygotowań, a także mieć czas na rozwiązanie ewentualnych problemów, które mogą się pojawić podczas organizacji. Mając więcej czasu, Para Młoda może spokojnie przemyśleć każdy detal i podjąć świadome decyzje. Wcześniejsze planowanie umożliwia lepszy wybór dostępnych usługodawców i lokalizacji.

Powodzenia!

 

Przygotowała:

Agnieszka Lewandowska

http://www.slubnewsparcie.com

 

Fot. Jakub Gąsiorowski

http://www.jstudio.net.pl

OK