Ślubna checklista. O czym warto pamiętać 2 – 3 miesiące przed ślubem.

2 – 3 miesiące przed ślubem, to kluczowy okres zbierania szczegółowych informacji dotyczących gości, ich preferencji żywieniowych i specjalnych potrzeb. Na tym etapie pary młode ustalają szczegóły dnia ślubu, które są potrzebne do ustalenia planu dnia i omówienia go z wybranymi podwykonawcami, aby doprecyzować harmonogram wydarzenia oraz potwierdzić wszystkie wcześniejsze zamówienia, zapewniając płynny i zgodny z oczekiwaniami przebieg ceremonii i przyjęcia weselnego.

KROK PO KROKU: PRZYGOTOWANIA DO ŚLUBU 2 – 3 MIESIĄCE DO ŚLUBU

ZBIERZCIE RSVP

Teraz nadszedł czas, abyście zebrali RSVP. Pracujcie na tabeli excel, w której zamieścicie informacje o dietach specjalnych, alergiach, ilości dzieci oraz dorosłych, noclegach, transportach i innych specjalnych potrzebach. Upewnijcie się, do kiedy sala wymaga ostatecznego potwierdzenia informacji dotyczących liczby gości, diet oraz innych zamówień.

USTALCIE SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG PRZYJĘCIA, ZAMÓWIENIA ORAZ MENU Z SALĄ WESELNĄ

Wybierzcie menu, uwzględniając opcje standardowe oraz specjalne diety. Ustalcie godziny i sposób serwisu dań, dopasowując je do harmonogramu wydarzenia. Sprecyzujcie godziny rozpoczęcia i zakończenia atrakcji, które zamówiliście.

SZCZEGÓŁOWY PLAN DNIA ŚLUBU

Sporządź harmonogram wydarzeń, aby mieć jasny plan dnia ślubu. Uwzględnij czas na przygotowania, ceremonię, sesję zdjęciową, przyjęcie i inne planowane aktywności. Uwzględnij również czas dojazdów, osoby odpowiedzialne oraz godzinę gotowości dla najważniejszych osób. Plan powinien zawierać: godziny/ lokalizacje/ ewentualny czas dojazdu/ osoby odpowiedzialne/ opis etapu + opcjonalnie potrzebne elementy.

USTALCIE SZCZEGÓŁY TRANSPORTÓW I NOCLEGÓW

Przekażcie listę rezerwacji noclegowych dla Waszych gości, uwzględniając szczególne potrzeby, takie jak możliwość szybszego odbioru pokoju lub udogodnienia dla rodzin z dziećmi. Skontaktujcie się z firmą transportową w celu potwierdzenia harmonogramu oraz ewentualnych specjalnych wymagań dotyczących transportu, jak lokalizacje i godziny oraz ilości gości.

PRZYSIĘGI WŁASNE ORAZ PRZEMOWY

Teraz to idealny moment, abyście rozpoczęli pracę nad Waszymi przysięgami własnymi oraz ustalili, czy w trakcie Waszego wesela pojawią się przemowy. Należy także ustalić szczegóły tych przemów z salą, aby zostały wygłoszone w odpowiednich momentach i aby zapewnić gościom odpowiednie nagłośnienie.

PLAN ORSZAKU ŚLUBNEGO

Ustalcie szczegóły dotyczące kolejności i miejsc podczas ceremonii. Przemyślcie i ustalcie dokładną kolejność wejścia i pozycje uczestników podczas ceremonii, aby uniknąć stresu w dniu ślubu. Rozważcie możliwość przeprowadzenia próby ceremonii dzień przed weselem, co pomoże wszystkim zaangażowanym poczuć się pewniej. Jeśli próba nie jest możliwa, opiszcie szczegółowo „choreografię” ceremonii, uwzględniając wszelkie detale i ruchy, aby zapewnić płynny przebieg w dniu ślubu.

„FIRST LOOK” ORAZ BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

Wybierzcie dogodny czas na pierwsze spotkanie, uwzględniając harmonogram całego dnia, w tym przygotowania, ceremonię ślubną, i inne planowane aktywności. Określcie miejsce na pierwsze spotkanie, biorąc pod uwagę Wasze preferencje oraz atmosferę, którą chcecie stworzyć. Dopasujcie czas i miejsce pierwszego spotkania do planu dnia, tak abyście mogli cieszyć się tym wyjątkowym momentem bez pośpiechu i stresu, jednocześnie zapewniając płynny przebieg całego wydarzenia. Te same kwestie należy ustalić w temacie błogosławieństwa.

 

 

SPRECYZOWANIE KONCEPCJI DEKORACJI I FLORYSTYKI

Umówcie się z florystką, aby ostatecznie potwierdzić zamówienia, lokalizacje oraz szczegóły aranżacji, uwzględniając ilość osób i stołów. Szczególną uwagę zwróćcie na zamówienie serwetek i obrusów, aby mieć pewność, że wszystko jest dopasowane do Waszej koncepcji. Ustalcie, kto będzie odpowiedzialny za rozłożenie winietek, prezentów dla gości oraz dostarczenie florystyki bliskiej, takiej jak bukiet i butonierki.

BARMAN I ALKOHOL WESELNY

Zakupcie alkohol weselny oraz dla barmana. Ustalcie termin transportu do sali. Wcześniej opiszcie kartony: datą, waszymi imionami, nazwą sali oraz ich przeznaczeniem np. alkohol dla barmana, wino itp.

PREZENTY DLA GOŚCI/ PREZENTY DLA ŚWIADKÓW I RODZICÓW

Przygotujcie podziękowania dla gości, rodziców i innych osób. Zdecydujcie kiedy i w jaki sposób je przekażecie.

DZIECI NA WESELU

Jeśli na waszym weselu pojawią się dzieci, to zdecydujcie o zatrudnieniu animatora, czy też opiekunki dla dzieci. Ustalcie z sala lokalizacje animacji.

ZAREZERWUJCIE WIZYTY U KOSMETYCZKI, FRYZJERÓW I MAKIJAŻYSTKI

Zarezerwujcie termin u fryzjera i umów się na fryzurę próbną. Zarezerwuj termin u wizażysty i umów się na makijaż próbny.

Dodatkowo zarezerwujcie wizyty przed ślubem u barbera, manicurzystki, kosmetyczki.

UMÓWCIE TERMINY ODBIORU STYLIZACJI ŚLUBNYCH

Umówcie termin odbioru garnituru oraz sukni ślubnej. Skompletujcie dodatki ślubne, takie jak bielizna, biżuteria, a także buty ślubne, które Panna Młoda musi zabrać na pierwszą przymiarkę.

UMÓWCIE SPOTKANIA Z PODWYKONAWCAMI ŚLUBNYMI

Umówcie spotkanie z podwykonawcami lub ustalcie mailowo Wasze oczekiwani, poinformujcie o godzinach i lokalizacjach, które dotyczą wybranego Podwykonawcę oraz doprecyzujcie zakres prac. Często na około miesiąc przed weselem podwykonawcy wysyłają ankiety z pytania dotyczącymi waszego dnia, zarezerwujcie czas na ich wypełnienie. Idealnie, jeśli każdy z nich otrzyma plan dnia dotyczący ich zadań. Potwierdźcie również godzinę przyjazdu. Sporządźcie listę kontaktową i przekażcie sali weselnej.

 

 

ZAREZERWUJCIE URLOP

Zarezerwujcie urlop w pracy przed i po weselu, tak abyście mieli czas na odpoczynek i spokojnie pakowanie.

FORMALNOŚCI ŚLUBNE

Tu ponownie wracamy do tematu ślubu kościelnego. Z skompletowanymi dokumentami należy udać się do kościoła w celu spisania protokołu przedślubnego, zapowiedzi oraz by omówić przebieg mszy. Tu przebieg formalności najwcześniej narzucają księża. Najczęściej formalności dokonujecie w parafii, w której odbędzie się ślub, ale jeśli kościół jest w dalszej odległości od miejsca zamieszkania, to możecie również zapytać o możliwość dokonania formalności w miejscu zamieszkania.

INTERCYZA PRZED ŚLUBEM

Spiszcie intercyzę. Możecie dokonać również tego po ślubie.

ZAPROJEKTUJCIE POZOSTAŁĄ PAPETERIĘ ŚLUBNĄ

Przygotujcie się na dokonanie zamówienia potrzebnej papeterii, przygotujcie pliki z treścią i ustalcie szczegóły oraz wycenę z wybranym podwykonawcą. Możecie wstrzymać się z zamówieniem, jeśli nie jesteście pewni ostatecznej ilości gości lub nie macie dopracowanych ustaleń z salą, ale warto zarezerwować termin w wybranej drukarni.

ŚLUB I WESELE – LISTA

Zachęcam do wcześniejszego zajęcia się poszczególnymi zadaniami, aby uniknąć stresu w ostatnich tygodniach przed ślubem. Dzięki temu możemy spokojnie potwierdzać informacje w końcowym etapie przygotowań, co pozwoli nam cieszyć się tym wyjątkowym czasem bez zbędnego napięcia. Warto pamiętać, że ostatnie tygodnie mogą być intensywne, dlatego lepiej nie odkładać zadań na później i działać systematycznie już teraz.

Przygotowała:

Agnieszka Lewandowska

http://www.slubnewsparcie.com

 

Fot. Jakub Gąsiorowski

http://www.jstudio.net.pl

 

OK