Jak wybrać odpowiedni kołnierz do koszuli?

Koszula szyta na miarę to gwarancja idealnego dopasowania. Decydując się na szycie koszuli, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jednym z najważniejszych jest wybór odpowiedniego kołnierza. Włoski, półwłoski, kent, button down, frakowy to tylko podstawowe rodzaje kołnierzyków koszuli. Większość ludzi podczas zakupów zawraca uwagę na rozmiar, krój i kolor koszuli. Jednak bardzo ważną kwestią jest również rodzaj kołnierzyka.

Dzielimy je na formalne i nieformalne, a niektóre z nich są przypisane do konkretnych strojów. Założenie frakowego kołnierzyka do garnituru będzie błędem porównywalnym z ubraniem koszuli button down do smokingu. Wybór kołnierzyka powinien być uzależniony także od sylwetki osoby noszącej. Osoba o pociągłej twarzy powinna wybrać inny model niż ta o twarzy okrągłej.

Poszczególne typy kołnierzyków różnią się od siebie budową, ale najczęściej te różnice są niewielkie. O ile trudno pomylić kołnierzyk frakowy z button down lub kentem, o tyle różnice pomiędzy włoskim a półwłoskim są dość umowne. Polegają przede wszystkim na różnym kącie rozchylenia krawędzi wyłogów.

Przedstawiamy kilka podstawowych modeli kołnierzy wraz z ich charakterystyką i zastosowaniem.

Rodzaje kołnierzyków w koszulach męskich:

KOŁNIERZ WŁOSKI

Kołnierz Włoski – Jak wygląda?

Charakteryzuje się szerokim rozstawem wyłogów, co pozwala maksymalnie wyeksponować krawat. Pasuje do niego większość węzłów jednak idealnie komponuje się z wiązaniem four in hand. W takim zestawieniu widoczna jest część krawata powyżej węzła, która wystaje spod kołnierzyka. Nie jest to błąd i dodaje nieco niezobowiązującego, włoskiego stylu.

Jak go nosić?

Uniwersalność tego kołnierzyka polega na tym, że sprawdzi się nie tylko w koszulach formalnych, lecz także tych o charakterze nieformalnym, do których nie zakłada się krawata. Jego krótkie i ścięte wyłogi nie odstają od szyi i wygląda schludnie. Często stosowany jest także w popoverach i koszulkach polo.

Dla kogo?

Kołnierzyk włoski stanowi dość uniwersalne rozwiązanie, które powinny docenić przede wszystkim osoby szczupłe, o pociągłej twarzy. Należy pamiętać, że cutaway może optycznie poszerzać i skracać szyję co nie jest wskazane u osób o okrągłej twarzy, szerokiej szczęce lub potężnej sylwetce.

KENT

Do niedawna był najpopularniejszym typem kołnierzyka w Polsce, lecz obecnie częściej spotyka się włoski lub półwłoski.

Jak wygląda?

Charakteryzuje się wąsko rozstawionymi wyłogami, które są skierowane w dół. Jego wyłogi często nie chowają się pod klapami marynarki. Wygląd kołnierzyka typu kent zmieniał się na przestrzeni lat. Jeszcze kilkanaście lat temu modne były wersje z długimi wyłogami, a obecnie najczęściej spotyka się wersje pośrednie lub krótkie (zwłaszcza w koszulach casualowych).

Jak go nosić?

Należy do kołnierzyków o wysokim stopniu formalności i dobrze prezentuje się w połączeniu zarówno z garniturem dziennym i wieczorowym. Najlepiej wygląda z krawatem lub muchą, ale sprawdzi się również bez nich. Świetnie łączy się z wąskim węzłem krawata. Zbyt obszerny węzeł mógłby przytłoczyć wyłogi.

Dla kogo?

Jest idealnym wyborem dla mężczyzn, którzy chcą optycznie wydłużyć szyję oraz dla panów z okrągłą twarzą. Kent potrafi w dyskretny sposób ukryć brak idealnych proporcji górnych partii ciała.

KOŁNIERZ PÓŁWŁOSKI

Jak wygląda?

Jego wygląd sytuuje go pomiędzy kołnierzykiem włoskim, a kentem. Jego wyłogi są dłuższe i rozstawione węziej niż w przypadku pierwszego, lecz daleko mu do klasycznego kenta. Długość oraz kąt rozstawienia wyłogów uzależniony jest od konkretnego producenta.

Jak go nosić?

Ładnie komponuje się z praktycznie każdym węzłem krawata, ale wygląda dobrze także bez niego. Ważną kwestią przy wyborze tego modelu jest sprawdzenie czy jego wyłogi chowają się pod klapami marynarki (zbyt krótki kołnierzyk potrafi nieestetycznie odstawać).

Dla kogo?

Kołnierzyk dla każdego typu sylwetki. Jest idealnym wyborem dla mężczyzn, którym znudził się kent, a nie potrafią się przekonać (lub nie mogą sobie pozwolić ze względu na sylwetkę) do odważnego kołnierzyka włoskiego. Przy wyborze tego modelu należy zwrócuwagę na wysokość stójki. Zbyt wysoka stójka potrafi optycznie skrócić szyję i wpłynąć niekorzystnie na wygląd noszącego.

BUTTON DOWN

Jak wygląda?

Nie da się go pomylić z żadnym innym. Cechą charakterystyczną są wyłogi połączone z koszulą za pomocą guzików. Po raz pierwszy do sprzedaży wprowadziła ją marka Brooks Brothers. Pomysł zaczerpnięto podczas meczu polo. Gracze tej dyscypliny przyszywali swoje kołnierzyki by te nie przeszkadzały im podczas gry. Wersja kołnierza button down z zakrytymi guzikami, które znajdują się pod wyłogami, gwarantuje jego idealną formę w każdej sytuacji.

Jak go nosić?

Jest to kołnierzyk nieformalny i najlepiej sprawdzi się z mniej formalną marynarką lub letnim garniturem. Doskonale prezentuje się bez krawata – unikamy problemu odstających wyłogów. W przypadku wersji z krawatem, należy pamiętać by wybrać mniej klasyczny węzeł np. four in hand.

Dla kogo?

Jest świetnym rozwiązaniem zarówno w koszulach lnianych, jak i flanelowych, a biała koszula z kołnierzykiem button down powinna znaleźć się w szafie każdego mężczyzny. Sam kołnierzyk pasuje do każdego kształtu twarzy co tylko potwierdza jego uniwersalność.

KOŁNIERZ FRAKOWY (ŁAMANY)

Jak wygląda?

Cechą charakterystyczną kołnierzyka frakowego są niejako złamane (stąd zamiennie nazywa się go „łamanym”) i krótkie wyłogi.

Jak go nosić?

Jak sama nazwa wskazuje, zakładamy kołnierzyk frakowy zawsze do fraka. W przypadku smokingu lepiej wybrać kołnierz półwłoski, choć użycie kołnierza łamanego nie jest dużym błędem. Kołnierza frakowego NIGDY nie zakładamy do garnituru. Jest to kołnierzyk o bardzo wysokim stopniu formalności. Kołnierzyk stanowi integralne połączenie z muszką, białą do fraka i czarną do smokingu.

Dla kogo?

Kołnierzyk męski do koszuli jest dla każdego, kto musi wystąpić w stroju o wysokim stopniu formalności, jak muzyk w filharmonii lub decyduje się na smoking lub frak na ślub.

PIN COLLAR

Jak wygląda?

Posiada charakterystyczne dziurki w wyłogach, przez które przewleka się metalową szpilkę. Węzeł krawata zostaje wypchnięty delikatnie do przodu i tworzy ciekawy efekt wizualny. Jest jednym z najbardziej ekstrawaganckich i stylowych kołnierzyków, który swą świetność przeżywał na początku ubiegłego wieku. Kilka lat temu przeżył swój renesans dzięki filmowi Spectre. Agent 007 po raz kolejny okazał się trendsetterem i przypomniał światu modowy klasyk.

Kołnierzyk do koszuli – Jak go nosić?

Obecnie uważa się go za element eleganckiego i wieczorowego stroju, dlatego najczęściej można go spotkać w białej koszuli pana młodego. Z powodzeniem można jednak założyć koszulę w innym odcieniu i zestawić ją z dziennym (lecz wciąż klasycznym) garniturem. Warto wtedy zastosować mniej ozdobną szpilkę, np. w formie agrafki.

Dla kogo?

Dla mężczyzn pewnych siebie, lubiących wyróżnić się z tłumu oraz ceniących nietuzinkowe rozwiązania.

OK