Jak się ubrać w karnawale?

Przełom roku to czas Sylwestra i bali karnawałowych. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na elegancki bal czy na spotkanie u znajomych, zawsze chcemy wyglądać świetnie. Kluczową zasadą przy wyborze stroju jest zawsze dopasowanie go do stopnia formalności imprezy, a co za tym idzie do pozostałych uczestników imprezy. Bal w operze będzie wymagał innej stylizacji niż impreza w domku w górach.

Smoking

 

 

Klasyczny smoking jest jednym z najbardziej eleganckich i efektownych strojów wieczorowych. Jeśli na zaproszeniu widnieje adnotacja „black tie”, to w zasadzie nie mamy innego wyboru. Biała koszula, czarna mucha, oraz czarne buty typu oxford to także elementy obowiązkowe. Sam smoking powinien mieć kolor czarny lub ciemnogranatowy (midnight blue). Fakt, że smoking zakładamy jedynie na kilka okazji w roku, czyni tym bardziej wyjątkowym. Warto więc zadbać, aby był uszyty z bardzo dobrej gatunkowo wełny.

 

Marynarka aksamitna

 

 

Alternatywą dla klasycznego smokingu jest aksamitna marynarka z jedwabnymi wyłogami i guzikami (tzw. smoking jacket). Marynarka wykonana z bawełnianego weluru nadaje stylizacji karnawałowego charakteru i odrobinę obniża formalność stroju. Wybierając marynarkę w kolorze granatowym, bordowym lub butelkowej zieleni, z pewnością wyróżnimy się z tłumu i ożywimy nasz wygląd. Należy jednak pamiętać by dodatki pozostały stonowane. Zastępowanie czarnych spodni w kant spodniami chino lub jeansami, to niewybaczalne faux pas klasycznej elegancji.

 

Granatowy garnitur

 

 

Elegancki, ciemnogranatowy garnitur to zawsze idealny wybór przy okazji nieco mniej wytwornych przyjęć. Nie bez powodu uznawany jest za najbardziej uniwersalny męski strój. Dobierając do niego odpowiednie dodatki (biała koszula, jedwabny krawat i czarne buty) będziemy wyglądać dobrze zarówno w towarzystwie osób w smokingach, jak i w zestawach o niższym stopniu formalności. To odpowiednik kobiecej „małej czarnej” i powinien znajdować się w szafie każdego mężczyzny.

 

Zestaw koordynowany

 

 

Gdy impreza ma zdecydowanie swobodny charakter, dość karkołomne jest zakładanie smokingu lub garnituru. Ubrani zbyt elegancko będziemy czuć się równie źle, jak mężczyzna ubrany w jeansy na balu w operze. Idealnym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji zestaw koordynowany. Marynarka i spodnie w kontrastowych kolorach sprawią, że nasz strój nabierze więcej luzu. Koszulę możemy zastąpić golfem, który w połączeniu z marynarką prezentuje się bardzo stylowo.

OK