Trendy ślubne 2021

Początek roku to doskonały moment, by opowiedzieć o nadchodzących trendach. I choć nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądał ten sezon ślubno-weselny, warto zrobić plan; wyznaczyć priorytety i krok po kroku realizować marzenia o pięknej i wyjątkowej uroczystości.

Rok 2021 to powrót do natury, nowa kolorystyka podyktowana przez instytut Pantone oraz zmiana konwencji uroczystości na bardziej kameralne.
Zapraszam do zapoznania się z listą dziesięciu trendów. Mam nadzieję, iż będą one dla Ciebie ciekawą inspiracją.

 

Wielkość przyjęcia

Rok 2021, ze względu na sytuację związaną z pandemią, wymusza na organizujących przyjęcie weselne nowe rozwiązania. Nie tylko modne, ale również preferowane będą uroczystości o charakterze kameralnym. O plusach – wraz z przykładowymi lokalizacjami –wspominałam przy okazji artykułu na blogu pt. Kameralne przyjęcia weselne (link: https://gdanskaorchidea.pl/kameralne-przyjecie-weselne/).

Warto zaznaczyć, że nie ma zakazu ślubów, choć spadek liczby zawieranych małżeństw, np. w Gdańsku, jest znaczny (rok 2019: cywilne – 1137, konkordatowe – 773; rok 2020: cywilne – 879, konkordatowe – 503). Kościoły i USC musiały wdrożyć obostrzenia, jednak nie zmienia to faktu, iż zarówno sakramentalny związek małżeński, jak i ślub cywilno-prawny można zawrzeć nawet w czasie pandemii. Wdrażane obostrzenia zawsze dotyczyły rygoru sanitarnego; liczby osób. Co pokazują statystyki – pary w 2020 roku, na skutek pandemii, często zmieniały termin zaślubin lub rezygnowały z formalizowania związku.

 

www.gdanskaorchidea.pl

 

Rodzaj uroczystości
W tym sezonie spodziewam się nacisku na bliskość z naturą. Do łask wracają uroczystości plenerowe oraz butikowe m.in. w wyjątkowych obiektach z terenem przepełnionym zielenią. Coraz popularniejsze są śluby na łonie natury oraz przyjęcia z dala od miejskiego zgiełku. Warto – szczególnie przy okazji ślubów plenerowych – pamiętać o planie B. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych często stajemy przed koniecznością zmiany miejsca uroczystości zaślubin. Z pomocą przychodzą koordynatorzy, którzy wspierają we wszystkim parę młodą.

 

 

Kolorystyka
Co roku – w grudniu – Instytut Pantone wskazuje kolor nadchodzącego roku. W 2021 roku są to dwie barwy – odcień szary i żółty. Jest to pewna sugestia, podpowiedź dla par. Rozważyć jednak trzeba, czy ten proponowany kolor (lub połączenie barw) jest odpowiedni dla typu urody pary młodej i czy będzie dobrze prezentować się we wszystkich wnętrzach.

 

 

Doskonałym i uniwersalnym wyborem mogą być szare obrusy, które to w poprzednim sezonie pojawiały się na stołach w wersji welurowej.

 

www.gdanskaorchidea.pl

 

Wizerunek pary młodej
Płaszczyzną, która łączy stylizację ślubu i wesela, jest wizerunek pary młodej. Nawiązałam do tego tematu w książce Sezon na ślub. Jak zostać wedding plannerem, w rozdziale o dobrych manierach i etykiecie. Ubiór powinien być dopasowany do typu figury, urody oraz planowanego motywu przewodniego. Typ figury podpowiada nam odpowiednie fasony, które uwypuklą atuty, a zatuszują wszelkie niedoskonałości. Zwrócić należy uwagę na materiał oraz jego jakość i sposób odszycia. Stylizacje państwa młodych powinny być do siebie dopasowane.
Naturalność, elegancja, detale oraz spójność w stylach – to główne aspekty, które są integralne z wizerunkiem pary młodej w tym sezonie.
Modne są dopracowane przyjęcia, których styl nawiązuje do indywidualizmu pary młodej.
Jeśli chodzi o suknie ślubne – oprócz klasycznych i ponadczasowych fasonów – prym wiodą koronki, zdobienia i kokardy. Styl pana młodego uwzględnia mniej nonszalancji niż we wcześniejszych sezonach. Absolutnie rezygnujemy z drewnianych much, trampek i przypadkowych rozwiązań. Przesłaniem powinna być dla nas elegancja i prostota. Humorystycznie pisząc, państwo młodzi powinni być w dniu ślubu ubrani, a nie przebrani.

 

www.balamonte.com

 

Dekoracje
Wielkość ma znaczenie! W tym sezonie modne są duże aranżacje, kwiatowe podwieszane konstrukcje oraz ściany i pergole. Nie zabraknie też balonów. Chętnie wybierane są suszone rośliny oraz złocenia. W trendach są kolorowe aranżacje – zarówno w wersji monochromatycznej, jak i w bardziej odważnych zestawieniach. Blask świec, girlandy świetlne oraz podwieszane żyrandole to kierunek, w którym należy podążać, jeśli celem wydarzenia jest zgodność z obowiązującymi tendencjami.

 

www.gdanskaorchidea.pl

 

Klasyka zawsze w modzie
Nastawienie na jakość i klasyczne rozwiązania jest ponadczasowe. Coco Chanel stwierdziła kiedyś: „Moda przemija, styl pozostaje”. Elegancja w klasycznym wydaniu zawsze się obroni, jest bezpiecznym rozwiązaniem. Warto zaznaczyć, iż klasyczna elegancja to przede wszystkim minimalizm, a ten nie musi być synonimem nudy, wręcz przeciwnie – jest przejawem klasy i szyku.

 

www.balamonte.com

 

www.balamonte.com

 

Złoto
Podobnie jak we wcześniejszych sezonach, złoto wciąż jest w cenie. Jest to kolor modny zarówno we florystyce, gdzie malowane są np. liście, jak i w aranżacjach dekoratorskich. Podtalerze, świeczniki, krzesła, złocone zaproszenia i detale – wszystkie te elementy w kolorze złotym są mile widziane i niezwykle lubiane. Kolor złoty może stanowić także motyw przewodni uroczystości.

 

www.gdanskaorchidea.pl

 

Zbliżenie na detal
Detal to uważność, dopracowanie i jakość. Detale, oprócz tego, że tworzą całość i dopełniają stylizację, są ważne ze względu na możliwość personalizacji. W uroczystości ważna jest spójność stylu, dokładność i konsekwencja w wyborze poszczególnych elementów. Ceni się indywidualizm – spersonalizowane mogą być parasole lub upominki dla gości, marynarka lub koszula (inicjały na mankietach), spinki do koszul czy hafty na obuwiu. Detale to np. bilety winietowe, które mogą przybrać formę plastrów agatu.

 

www.gdanskaorchidea.pl

 

Ekologia
Biorąc pod uwagę potrzebę dbałości o naszą planetę, warto zasugerować się filozofią less waste, dzięki której po przyjęciu pozostanie mniej śmieci. Jakie elementy możemy wprowadzić? Proponuję: zakup napojów w szklanych butelkach, rezygnację z ozdób z tworzywa sztucznego, confetti wykonane z naturalnych roślin i płatków, brak balonów i pokazu sztucznych ogni. Kluczowe jest także miejsce uroczystości. Coraz więcej hoteli i restauracji może poszczycić się certyfikatami potwierdzającymi dbałość o naszą planetę. Dokonując poszczególnych wyborów, możemy rozważyć, czy dany element jest ekologiczny i czy możemy go użyć więcej razy.

 

www.gdanskaorchidea.pl

 

Unplugged wedding
Moda ze Stanów Zjednoczonych nieskromnie wkracza także do Polski. Mowa o przyjęciach, na których obowiązuje zakaz używania smartfonów i aparatów przez gości. Jednak czy w dobie mediów społecznościowych, ciągłych relacji i prowadzenia instastories goście weselni będą na to gotowi? Niewątpliwie takie działania zwiększają skupienie gości na wydarzeniu. Para młoda lub profesjonalny fotograf widzą twarze gości, a nie ich telefony. Offline weddings to ukłon w stronę pary młodej, intymności przeżywania chwil oraz większego skupienia na byciu tu i teraz. Na weselu ważne jest nastawienie się na nowe relacje, a nie umieszczanie zdjęć w sieci. Zwyczaj ten być może nauczy gości cieszenia się chwilą, a fotografowi ułatwi pracę przy tworzeniu pięknego reportażu, na którym widać twarze gości, bez telefonów i aparatów w ręku.

 

www.balamonte.com

 

Co ważne – należy uważać, by nie zatracić własnego stylu; kierować się motywem przewodnim, który jest bezpośrednio związany z zainteresowaniami i upodobaniami pary młodej. Naturalnie, pewne modne aspekty można wykorzystać, jednak spójna całość (obiekt, wizerunek, zaproszenia, dekoracje, temperament młodych etc.) to podstawa. Stylizując ślub i wesele, pamiętajmy o umiarze, jakości oraz etykiecie. Motto „mniej znaczy więcej” sprawdzi się doskonale. Stylizacja powinna podkreślić doniosłość i wyjątkowość uroczystości, stanowi ona uzupełnienie całego procesu przygotowawczego, który jest związany z organizacją uroczystości. Bardzo istotny jest dobór odpowiednich usługodawców, którzy wesprą narzeczonych w tworzeniu harmonijnej całości.

Ten rok będzie powrotem do naturalności i kameralnej atmosfery. Rok 2021, w moim odczuciu, to także weryfikacja priorytetów. Jak pokazały nam minione miesiące, czasami kameralne, nawet 5-osobowe wydarzenia, mogą być wyjątkowe. Tak naprawdę najważniejsze są przecież miłość i chęć bycia ze sobą na dobre i na złe – a to jest niezależne od trendów.

www.gdanskaorchidea.pl

 

Dorota Janicka-Kurlenda
Konsultantka ślubna

OK