Prezenty ślubne

Sezon ślubów i wesel w pełni! Otrzymując zaproszenie, często zastanawiamy się, w jaki sposób obdarować parę młodą. Prezent ślubny powinien być jedyny w swoim rodzaju oraz pasować do oczekiwań i gustu obdarowanych osób. Zakup prezentu może stanowić spore wyzwanie, czasami zdarza się, iż goście dostają pewną wskazówkę na grafice zaproszenia.


Fot. Spensen Gdynia

 

Co zrobić, gdy mamy całkowitą dowolność przy wyborze prezentu?
Czy konsultowanie prezentów z parą młodą to swoiste faux pas?
Czy lista prezentów się sprawdza?
Zamiast kwiatów wino. Czy ta forma upominku to dobry pomysł?
Czy prezenty ślubne zawsze muszą być materialne?
Czy wspieranie PAH, schronisk i domów dziecka przy okazji uroczystości weselnej to dobry pomysł?

Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

 

Fot. Spensen Gdynia

 

KOPERTA ZAMIAST PREZENTÓW

Ślubny prezent w postaci koperty z pieniędzmi to rozwiązanie, które sprawdzi się zawsze wtedy, kiedy nie chcemy podarować nietrafionego prezentu. Jest ono bezpieczne i prawie zawsze trafione!
Sama forma nie jest ani nowa, ani nietaktowna. Jest to taki nasz polski zwyczaj.
Czasami otrzymujemy zaproszenie na ślub, na którym jest grafika dotycząca rodzaju prezentu. Jest to swoista wskazówka!
Przy decyzji o podarowaniu pieniędzy polecam zakupić wyjątkową kartę, aby wypisać życzenia i nanieść podpis osoby wręczającej. Sama koperta z pieniędzmi, bez żadnej dedykacji, to nieładny gest. Jeśli chodzi o jej zawartość, dotykamy ślubnego tematu tabu; nie ma z góry ustalonego „cennika”, trudno jest zatem powiedzieć, jaka wartość prezentu ślubnego będzie odpowiednia. Bywa, że goście dopytują się o cenę za tzw. talerzyk i w ten sposób starają się oszacować kwotę, która nie będzie niższa niż wartość „talerzyka”. Na forach ślubnych bywają historie o pustych kopertach, ale to już temat na osobny artykuł.

 

Fot. Wine Taste by Kamecki

 

WINO ZAMIAST KWIATÓW

Podpowiedź co do formy prezentów może dotyczyć również kwestii kwiatów. Najczęściej stosowane zamienniki to: wino, kupony lotto, książki, karma dla zwierząt, wsparcie PAH lub innych instytucji np. w formie zabawek, które zostaną przekazane dzieciom z Domu Dziecka.
Bardzo ciekawym pomysłem jest dołączenie do wina kieliszków od elitarnego producenta. Przy większym budżecie możemy zakupić wino, karafkę i kieliszki.

 

Fot. Wine Taste by Kamecki

 

Przykładowe treści do zaproszeń:

„Miło nam będzie zamiast kwiatów
przyjąć od Państwa zabawki,
które zostaną przekazane dzieciom z Domu Dziecka”

„Prosimy kwiatów nam nie kupować,
lecz butelką wina nas obdarować”.

 

Fot. Wine Taste by Kamecki

 

Rozwiązania „zamiast kwiatów” mają tyle samo entuzjastów, co przeciwników. Kwiaty stanowią zapewne miły dodatek, są integralną częścią wyjątkowych uroczystości; wszyscy, a przynajmniej zdecydowana większość z nas, lubimy kwiaty, szczególnie gdy je otrzymujemy. Jednak cięte kwiaty, pomimo całej swojej urody i uroku, mają jedną, niestety bardzo znaczącą wadę – są nietrwałe. Dobrze więc pomyśleć nad upominkiem – zbliżonym cenowo – który posłuży nieco dłużej.

 

Fot. Wine Taste by Kamecki

 

LISTA PREZENTÓW

Ciekawą praktyką są listy prezentów. Para tworzy listę, uwzględniając szczegóły danych rzeczy. Baza asortymentu może być na stronie www wykreowanej specjalnie na potrzeby przyjęcia. Na bieżąco widzimy wówczas aktualizację, goście wybierają z listy to, co uważają za interesujące i dostosowane do ich budżetu. Często goście kierowani są do jednego salonu, w którym klienci otrzymają warunki preferencyjne, a obsługa salonu wie, że daną rzecz należy odpowiednio zapakować. Dzięki temu goście unikają wpadek. Para wskazuje asortyment, który jest dla niej użyteczny i np. pasuje do wnętrz.

 

Fot. Spensen Gdynia

 

POMYSŁY NA PREZENT

Co zrobić, jeśli nie mamy żadnych podpowiedzi w zaproszeniu, a narzeczeni stawiają na dowolność i kreatywność?

Podaję kilka uniwersalnych pomysłów:
1. Szlafroki i ręczniki z haftem personalizowanym
2. Grafika pary wykonana przez artystę
3. Wycieczka
4. Kryształowe akcesoria

 

Fot. Huta Julia

 

5. Akcesoria do domu od niszowych artystów
6. Obraz Świętej Rodziny
7. Ekskluzywna pościel.

 

Fot. Spensen Gdynia

 

Przy wyżej wymienionych prezentach polecam stawiać na jakość. W cenie jest również kreatywność. Warto przemyśleć, czy dana rzecz będzie pasować np. do wnętrz mieszkania czy domu obdarowanych i czy faktycznie para potrzebuje tego typu rozwiązań. W tym przypadku powinniśmy kierować się przede wszystkim gustem i zapotrzebowaniem młodych. Jeśli obawiamy się, że nie trafimy z danym prezentem, można rozważyć bon prezentowy do danego sklepu czy artystycznej galerii. Unikamy w ten sposób ewentualnych powtórzeń i dajemy pewną swobodę.

 

Fot. Spensen Gdynia

 

WSPIERANIE POTRZEBUJĄCYCH

Oprócz wspomnianych wyżej form prezentów, w tym przekazywaniu datków zamiast wręczania kwiatów, niektórzy przyszli młodożeńcy decydują się na całkowite przekazanie wszystkich prezentów, które są w formie pieniężnej, na instytucje potrzebujące wsparcia. Postawa godna podziwu, jednak wybierają tę formę nieliczni. Na zaproszeniu widnieje wtedy informacja, iż w ramach prezentu nowożeńcy proszą o wsparcie danej placówki i podany jest numer konta instytucji.

 

Niewątpliwie temat prezentów na ślub to aspekt, nad którym należy się pochylić, a pary planujące uroczystość powinny decyzję o preferowanej formie upominku od gości podjąć na etapie planowania przyjęcia, gdyż warto te informacje umieścić na zaproszeniach. Jak widać, wybór jest szeroki. Ciekawym rozwiązaniem jest podarowanie tzw. koperty i symbolicznego prezentu, aby para miała również pamiątkę od gości. Bez dwóch zdań – wszystko zależy od indywidualnego podejścia (często pieniądze z kopert są przeznaczane dla podwykonawców jako ich wynagrodzenie), warto pamiętać, iż w dniu ślubu to obecność bliskich osób powinna być najważniejsza, a roszczeniowa postawa pary może się spotkać z rozczarowaniem, co później będzie skutkowało brakiem ich zadowolenia po przyjęciu weselnym. Atmosfera jest najważniejsza.

 

Fot. Spensen Gdynia

 

Drodzy narzeczeni, drodzy goście!
Życzę Wam udanych i pięknych uroczystości, w których to wspólne celebrowanie najważniejszych chwil będzie priorytetem, a prezenty będą stanowiły miły akcent tego wydarzenia.

 


Dorota Janicka-Kurlenda
Konsultantka ślubna

OK