Granatowy garnitur na kilka sposobów

Wiele osób rozpoczynających swoją podróż w świat elegancji, zastanawia się jaki garnitur wybrać jako pierwszy. Bez dwóch zdań możemy stwierdzić, że granatowy garnitur będzie najlepszym wyborem. Dlaczego granatowy garnitur najlepiej sprawdza się w każdej sytuacji?

– Kolor granatowy (jako odcień niebieskiego) jest kolorem ludzi sukcesu;
– Uznawany jest za kolor ludzi inteligentnych, analitycznych i decyzyjnych.
– Kolor granatowy to kolor zaufania i akceptacji, wiąże się z emocjonalną równowagą.

Uniwersalność granatowego garnituru polega na tym, że zmieniając dodatki, takie jak koszulę, krawat czy buty, można stworzyć bardzo wiele zestawów na różne okazje.

Najbardziej formalny zestaw na bazie granatowego garnituru, to połączenie go z białą koszulą i czarnymi butami. Dodatki w postaci burgundowego krawata oraz białej, jedwabnej poszetki, nadadzą mu uroczystego charakteru. Taki zestaw sprawdzi się zarówno jako garnitur ślubny, jak również na ważne spotkania biznesowe. W ciągu dnia, czyli do około godziny 18-ej, czarne buty można zastąpić brązowymi. Przyjęło się, że wieczorem nie powinno się nosić brązowych butów, dlatego czarne będą bardziej stosowne do formalnej okazji, jak spotkanie biznesowe czy ślub.

 

 

Nieco mniej formalnym zestawem będzie taki, w którym operujemy w ramach jednej barwy w różnych jej odcieniach. Granatowy garnitur z błękitną koszulą i niebieskimi dodatkami (poszetka i krawat) oraz brązowymi butami typu derby. W ramach takiego połączenia, możemy sobie również pozwolić na bardziej kontrastowy krawat i poszetkę – odcienie szarości, czerwieni czy brązu doskonale dopełnią całość. Zaprezentowany poniżej przykład to kwintesencja bezpiecznego, biznesowego stylu.

 

Połączenie granatu z szarością, daje nam stylizację bardziej „klubową”, która pasuje na swobodniejsze spotkania biznesowe, „luźny piątek” czy wieczorne wyjście ze znajomymi. Golf i sportowe buty obniżają formalność takiego zestawu dodając mu nonszalancji.

 

Na bazie jednego, granatowego garnituru możemy stworzyć co najmniej trzy zestawy o różnym stopniu formalności. Wystarczy zmiana dodatków i klasyczny, elegancki garnitur możemy zamienić w zestaw koordynowany lub stylizację „smart casual”. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które rzadko noszą garnitur i szukają bezpiecznych rozwiązań. Dlatego też pierwszym garniturem każdego mężczyzny powinien być zawsze w kolorze granatowym. Dopiero przy kolejnym możemy sobie pozwolić na podążanie za trendami (kraty, prążki, odważne kolory).

Kolor granatowy (o czym wielu zapomina) jest również uniwersalny pod kątem dopasowania do karnacji czy koloru włosów. Będzie pasował zarówno blondynowi o jasnej karnacji jak i śniademu brunetowi. To bardzo bezpieczne rozwiązanie zwłaszcza dla osób niedoświadczonych w doborze kolorów. Dobór koszuli i krawata do szarego lub czarnego garnituru może sprawić kłopoty osobom, które są na początku swojej modowej drogi. Jednak w przypadku koloru granatowego trudno popełnić błąd ponieważ świetnie łączy się praktycznie z każdym kolorem.

 

Autorzy: Marcin Szymański/Damian Kozłowski

OK