Dlaczego biała koszula jest tak uniwersalna?

Koszula, która dziś uznawana jest za niezbędny element każdej garderoby, jeszcze w średniowieczu była bielizną ukrywaną pod wierzchnimi warstwami ubrania. Dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku mężczyźni zaczęli nosić otwarte z przodu kamizelki bądź kaftany co spowodowało dalszy jej rozwój. Wtedy modne były wszelkiego rodzaju zdobienia jak np.: bufki na rękawach, przeróżne marszczenia, koronki, falbanki, kokardy czy bogato zdobione żaboty. Dopiero XIX wiek przynosi kolejne znaczące zmiany w budowie koszuli. Mówiono wtedy, że prawdziwy gentleman ubiera się elegancko i skromnie. Wszelkiego rodzaju ozdoby zaczęły odchodzić w zapomnienie. Koszule nabrały bardziej prostego kształtu. W tym wieku najczęstszym zmianom podlegał kołnierzyk. Początkowo wysoki i sztywny kołnierz posiadał narożniki zachodzące aż na policzki. Następnie modny był kołnierz szeroko wykładany lub stójkowy. XIX wiek to także czas podziału na koszule damskie i męskie. Cesarzowa Eugenia jako pierwsza pokazała się publicznie w koszuli i to dzięki niej biała koszula trafiła do świata mody damskiej.

 

Dzisiaj białą koszulę można spotkać w każdej męskiej garderobie, to podstawa eleganckiego wyglądu. Na jej bazie możemy stworzyć niezliczoną ilość stylizacji, które przy doborze odpowiednich dodatków mogą mieć różny stopień formalności. Wszystko zależy od kilku czynników, takich jak: splot tkaniny, rodzaj kołnierza i mankietów, kieszeni czy rodzaj plisy.

Najważniejszą cechą, która determinuje poziom formalności koszuli jest splot tkaniny. Najbardziej eleganckim splotem jest popelina, gdzie wątek i osnowa biegną pod kątem prostym. Charakteryzuje się gładką powierzchnią, miękkim chwytem i dużą odpornością na zaciągnięcia. Ciasno splecione nici powodują niestety, że jest ona bardzo gniotliwa. Aby tego uniknąć, stosuje się różnego rodzaju uszlachetnienia, jak easy care czy easy iron. Dzięki temu koszula z popeliny jest łatwiejsza w prasowaniu i mniej podatna na zagniecenia. Popelinę stosuje się do koszul wizytowych oraz smokingowych. W przypadku koszuli smokingowej jest dodatkowo uzupełniona o plastron z piki.

 

 

Tkanina o nieco mniejszym stopniu formalności to twill, w której nici wątku i osnowy przeplatają się tak, że tworzy się charakterystyczny ukośny splot. Twill jest tkaniną grubszą i mniej podatną na zagniecenia niż popelina, a tym samym jest łatwiejsza w prasowaniu. Nadaje się na koszule biznesowe oraz w zależności od użytych kolorów nici, także na koszule mniej formalne.

Oxford to rodzaj tkaniny o luźniejszym splocie, przez to większej przewiewności. Tutaj dwie nici wątku i osnowy przeplatają się pod kątem prostym i tworzą wzór szachownicy. Jest ona stosunkowo łatwa w prasowaniu i szorstka w chwycie. Tkaniny typu oxford bardzo dobrze sprawdzają się z kołnierzykami przypinanymi do koszuli (button-down), przez co najbardziej nadają się na koszule mniej formalne w zestawach casualowych.

 

 

Przy wyborze koszuli należy również zwrócić uwagę na jej budowę oraz przeznaczenie. Koszule frakowe i smokingowe z łamanym lub klasycznym kołnierzykiem oraz krytą plisą bądź z guzikami jubilerskimi zalicza się do najbardziej formalnych. Dodatkowo mankiety zapinane na spinki tworzą spójną całość i są kwintesencją wieczorowej koszuli.

 

 

Stopień niżej w hierarchii zajmują koszule z klasycznym kołnierzykiem, mankietami na spinki i odkrytymi guzikami na plisie. Uzupełnione krawatem są idealnym wyborem na uroczyste okazje i formalne spotkania biznesowe.

Zdecydowanie najczęściej wybierane są koszule z klasycznym lub włoskiem kołnierzykiem oraz mankietami na guziki. Można ją łączyć z każdym kolorem garnituru. Jej neutralność sprawia, że pasuje do niej w zasadzie każdy kolor krawata. Świetnie sprawdzi się także jako uzupełnienie zestawu koordynowanego. Modele z mniejszymi kołnierzykami można zostawić rozpięte pod szyją. Koszula do jeansów i sportowych butów? W takiej sytuacji również sprawdzi się powyższy model. Wystarczy podwinąć mankiety i odpiąć kolejny guzik pod szyją i elegancka koszula zamieni się w sportową.

 

 

Ostatnim w zestawieniu i najmniej formalnym wyborem jest biała koszula z kołnierzykiem button down wykonana z bawełny oxford. Posiada sportowy rodowód i cieszy się obecnie dużą popularnością. Doskonale prezentuje się w stylizacjach z rozpiętym kołnierzykiem idealnych na nadchodzący (małymi krokami 😊) czas letni.

OK