Początek roku to dla wielu par czas planowania ślubu i wesela, określania szczegółów i priorytetów, ustalania budżetu i tworzenia listy gości. Integralnym elementem ślubu i wesela jest strona wizualna uroczystości, a z tą wiążą się trendy, czyli moda. Ma ona swoich entuzjastów i sceptyków. Często bywa – podobnie jak z kolorami roku – że ma ona wpływ na kolejne dwa lub trzy lata. Trendy to jednak nie tylko kolory, ale także różnego rodzaju rozwiązania: kameralne uroczystości, prestiżowe miejsce w otulinie natury, z dala od miejskiego zgiełku, jak również ekologia…

Mam nadzieję, iż poniższe zestawienie okaże się dla Państwa pomocne i będzie inspiracją do dalszych ślubno-weselnych działań.

 

 

 

PRESTIŻ Z DALA OD MIEJSKIEGO ZGIEŁKU

Prestiżowe uroczystości w wyjątkowych miejscach, blisko natury, to główny trend uroczystości ślubno-weselnych w 2022 r.

Piękne, sprzyjające harmonii otoczenie, obiekty wynajęte na wyłączność, kilkudniowe imprezy z noclegiem dla wszystkich gości, miejsca z regionalnym jedzeniem i wykwintnym menu, otwartość na indywidualne podejście – coraz więcej osób poszukuje tego typu rozwiązań. Ucieczka za miasto to doskonały pomysł, by spędzić z gośćmi wspólne chwile. Celebrowanie najważniejszych momentów wymaga bowiem odpowiedniej oprawy i miejsca.

Przykładem takiej lokalizacji jest niewątpliwie cudowny Pałac Ciekocinko, którego przestrzeń zapewnia kameralność, spokój oraz intymność gościom poszukującym idealnego miejsca na niezapomnianą uroczystość nad morzem. Zabytkowy park to idealne miejsce na ślub w plenerze, a 5-gwiazdkowy obiekt gwarantuje satysfakcję. W miejscu dawnego majątku ziemskiego nie mogło zabraknąć koni; stadnina jest integralną częścią Pałacu Ciekocinko Hotel Resort & Wellness. W kompleksie zespół pracowników otoczy gości opieką, sprawi, iż wszyscy będą przyjęci w iście królewskim stylu. Przed ślubem można skorzystać ze strefy wellness, zrelaksować się i wyciszyć. Beztroski pobyt w otoczeniu natury, połączony z kompleksowymi zabiegami Institut Esthederm, zapewni narzeczonym i ich bliskim odnowę duszy, ciała i umysłu.

Czy można sobie wyobrazić bardziej dogodne miejsce na wymarzony ślub i wesele? 5-gwiazdkowy hotel nad morzem – Pałac Ciekocinko – taki właśnie jest. Stanowi harmonijne połączenie dogodnej lokalizacji nad Bałtykiem z luksusami typowymi dla oferty hotelu butikowego. Hotel jest wierny stylistyce XIX wieku. Pięć gwiazdek gwarantuje wysoki standard.

 

KOLOR ROKU

Co roku – w grudniu – Instytut Pantone wskazuje kolor nadchodzącego roku. W 2022 roku miano najważniejszego odcienia otrzymał 17-3938 Very Peri. Połączenie niebieskiej i fioletowej barwy ma symbolizować pomysłowość, kreatywność oraz nową energię, która pomaga w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości.

Veri Peri 17-3938 jest nieco podobny do barwy roku 2018, jaką był Ultra Violet. Instytut Pantone tłumaczy swój wybór:

„Żyjemy w czasach przemian. Gdy wychodzimy z intensywnego okresu izolacji, zmieniają się nasze poglądy i standardy. Okazując beztroską pewność siebie i śmiałą ciekawość, które ożywiają naszego twórczego ducha, dociekliwy i intrygujący PANTONE 17-3938 Very Peri pomaga nam ogarnąć ten zmieniony krajobraz możliwości, otwierając nas na nową wizję, kiedy ponownie piszemy nasze życie. Wzbudzająca wdzięczność za niektóre rzeczy, które reprezentuje niebieski, uzupełniona nową perspektywą, która rozbrzmiewa dzisiaj, PANTONE 17-3938 Very Peri stawia przyszłość w nowym świetle”.

Kolor jest pewną sugestią, podpowiedzią dla par. Rozważyć jednak trzeba, czy ten proponowany odcień jest odpowiedni dla typu urody pary młodej i czy będzie dobrze prezentować się we wszystkich wnętrzach.

 

 

 

SZYCIE NA MIARĘ

Indywidualne podejście oraz realizacja własnych oryginalnych projektów to zarówno modne, jak i potrzebne rozwiązanie. Jakość jest w cenie!

Współcześnie coraz bardziej cenione jest rzemiosło krawiectwa, w którym ważny jest każdy detal. U mężczyzn to przede wszystkim dobór garnituru pod kątem stylu uroczystości oraz odpowiedniego fasonu do sylwetki czy nawet… kształtu kołnierzyka! Poza tym materiały –ważna jest np. podszewka, która często jest z personalizowanym haftem. Z pomocą przychodzą konsultanci, którzy wspomogą w tym procesie. Prym w branży szycia na miarę wiedzie Balamonte. Polacy kochają włoski styl w odsłonie Balamonte! Salony w Warszawie i Poznaniu są kwintesencją elegancji i prestiżu.

 

 

 

Przyszłe panny młode lubią polskie kameralne szwalnie, miejsca, w których zrealizują marzenia o wyjątkowej sukni. Coraz częściej są to indywidualne projekty!

Doskonałym przykładem niech będzie marka Juliette Atelier – kameralny salon na Mokotowskiej w Warszawie, w którym można odnaleźć gotowe modele oraz uszyć coś specjalnego. Salon Joanny Kubiak to prawdziwe perełki. Kluczem do sukcesu jest profesjonalny zespół pracowników, materiały, konstrukcje oraz kunszt krawiectwa. Zadowolone klientki polecają salon koleżankom, co stanowi zawsze najlepszą rekomendację.

 

 

USŁUGA WEDDING PLANNERA

Pary często ze względu na brak czasu delegują zadania profesjonalistom. Pandemia ukazała, że wsparcie ekspertów jest nieocenione! W dniu uroczystości młode małżeństwo jest niejako gościem na własnym przyjęciu weselnym. Wedding planner wspiera przy doborze odpowiednich usługodawców, tworzy scenariusz, towarzyszy parze w procesie przygotowawczym, koordynuje dzień uroczystości, czuwa zarówno nad organizacją, jak i detalami oraz wizualną stroną wydarzenia. Wśród par, które planują uroczystość, zwiększa się świadomość związana z zawodem konsultanta ślubnego. Młodzi wiedzą, iż mogą wybrać zakres wsparcia profesjonalisty przy realizacji pragnień i marzeń.

Profesjonalny konsultant ślubny nie poucza, nie rekomenduje twardo jednego rozwiązania. Jego rolą jest zaprezentowanie rozwiązań, wsparcie na każdym etapie przygotowań, koordynowanie dnia uroczystości. Para w dniu uroczystości ma być zaopiekowana, otoczona spokojem i profesjonalizmem. Nikt zapewne nie chce, aby ślubno-weselne wydarzenie było kojarzone z katastrofą.

 

 

EKOLOGIA

Podobnie jak w latach poprzednich rozwiązania ekologiczne nadal są w cenie!
Biorąc pod uwagę potrzebę dbałości o naszą planetę, warto zainteresować się filozofią less waste, dzięki której po przyjęciu pozostanie mniej śmieci. Jakie elementy możemy wprowadzić? Proponuję: zakup napojów w małych, szklanych butelkach, rezygnację z ozdób z tworzywa sztucznego, confetti wykonane z naturalnych roślin i płatków, brak balonów czy pokazu sztucznych ogni. Kluczowe jest także miejsce uroczystości. Coraz więcej hoteli i restauracji może poszczycić się certyfikatami potwierdzającymi dbałość o naszą planetę. Dokonując poszczególnych wyborów, możemy rozważyć, czy dany element jest ekologiczny i czy możemy go użyć więcej razy.

Trend na ekologiczne wesela przyszedł do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Potocznie takie przyjęcie jest tam określane mianem „green wedding”. Osobiście z entuzjazmem podchodzę do modnych, a jednocześnie pożytecznych rozwiązań. W przypadku dbałości o naszą planetę warto podążać za modą! Zielone wesele będzie współgrało z takimi motywami przewodnimi ślubów, jak: styl rustykalny, boho oraz vintage, który czerpie pełnymi garściami z minionych epok.

Pozostając w tym klimacie, warto nawiązać do kolejnego mocnego trendu – są nimi uroczystości stylizowane z określonym motywem przewodnim. Określenie motywu głównego uroczystości jest sporym ułatwieniem przy kreowaniu wizualnej strony wydarzenia. Motywem może być pora roku, kolor lub styl, np. lata 20., styl vintage, folk. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Wesela tematyczne to pomysł na świetną zabawę! Kadry z tego typu wydarzeń prezentują się wręcz filmowo. Ważna jest konsekwencja w doborze poszczególnych elementów składających się na spójną całość. Kluczowy jest wybór miejsca, gdyż to właśnie lokalizacja podpowiada nam pewne rozwiązania. O niektórych ustaleniach warto nadmienić już w momencie zapraszania gości (np. w kwestii dress code’u). Wesela stylizowane powinny przede wszystkim nawiązywać do zainteresowań pary. Zachęcam do personalizacji oraz skupieniu się na detalach. W przypadku skupienia się na modzie warto przemyśleć, czy to, co jest modne, będzie pasowało danej parze; czy dany styl będzie wzmocnieniem osobowości czy raczej karykaturą.

 

 

WYSTĘPY MUZYCZNE NA ŻYWO

Oprócz zespołu/DJ-a, osób, które prowadzą imprezę przez całą noc i dbają o muzyczną stronę wydarzenia, wciąż dużą popularnością cieszą się występy muzyczne na żywo, np. z okazji pierwszego tańca czy podziękowań dla rodziców. Występy mogą stanowić również atrakcję w późniejszych godzinach. Dobrze, gdy muzyka jest dostosowana do tematyki przyjęcia. Może być ona urozmaiceniem przy posiłku (typu smooth jazz) lub podkładem do tańców. Warto opowiedzieć o swoich gustach ekspertom, uzgodnić priorytety, przekazać konwencję wydarzenia, aby wspólnie stworzyć spójną całość.

Muzyków zapraszamy na konkretne bloki muzyczne, wszystko jest określone we wcześniejszym scenariuszu wydarzenia. Przy specjalnie wyselekcjonowanej muzyce goście zawsze bawią się wyśmienicie! Ten sezon będzie niewątpliwie należał do występów na żywo! Decydując się na muzyków, warto kierować się ich doświadczeniem oraz profesjonalizmem. Zawsze zalecam odsłuchanie utworów, osobiste spotkanie i przedstawienie swoich wizji o występie. W 2022 roku często na przyjęciach będą obecne skrzypce elektryczne oraz saksofon.

 

 

NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA

Pary lubią zaskakiwać swoich gości! Poszukują nietypowych, a jednocześnie nowoczesnych rozwiązań.

Dla osób preferujących oryginalność rekomenduję Olivię Star, gdzie na 34 piętrze istnieje możliwość organizacji i zaślubin, i kameralnego przyjęcia – nawet na 30 osób. Maksymalnie powierzchnia może być wykorzystana na 350 osób, ale możliwość podzielenia sal jest bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem. Widok na Trójmiasto i Zatokę Gdańską, nowoczesny wystrój oraz znakomita kuchnia mają wpływ na niepowtarzalną atmosferę tego miejsca, wyróżniającego się bardzo na mapie Polski.

Najwyższy budynek w Polsce północnej z punktm widokowym na wysokości ponad 150 m zapewnia niepowtarzalne doznania. Ściany sal konferencyjnych są w całości przeszklone i mają 6 m wysokości. Od podłogi aż po sufit jest niczym niezakłócony widok rozciągający się od Gdyni po Gdańsk, można nawet zobaczyć Mierzeję Wiślaną. Olivia Star TOP to część kompleksu Olivia Star, należącego do Olivia Business Centre. Wnętrza są przyjazne różnym stylom i kolorystykom.

 

 

POWRÓT DO KLASYKI

Klasyczne rozwiązania są ponadczasowe i… bezpieczne. Zawsze modne! Przyjęcie weselne w eleganckim stylu rozpoczynamy od znalezienia odpowiedniego miejsca, np. pałacu, dworku, eleganckiego hotelu czy wytwornej sali bankietowej. Kluczem jest jakość oraz konsekwencja w doborze wszystkich elementów, które tworzą spójną całość. Lokalizacja, wizerunek pary młodej i gości (warto na zaproszeniu dopisać adnotację dotyczącą dress code’u), menu, zaproszenia, oprawa florystyczna, auto, muzyka, atrakcje – wszystkie te elementy powinny do siebie pasować. Dobrze pamiętać motto: „mniej znaczy więcej”. Coco Chanel powiedziała, iż: „Prostota jest kluczem do prawdziwej elegancji”. Niewątpliwie te słowa powinny przyświecać osobom, które zdecydują się na organizację ślubu i wesela w klasycznej konwencji.

 

 

KAMERALNE UROCZYSTOŚCI

Podobnie jak w poprzednim roku kameralne wesela mają sporo entuzjastów. Oczywiście nadal organizowane są duże przyjęcia, jednak coraz więcej osób pyta o miejsca, które oferują możliwość zorganizowania małych uroczystości. Brane są pod uwagę lokalizacja, jakość usług, jedzenie, priorytety pary, konwencja uroczystości oraz możliwość organizacji ceremonii zaślubin na terenie obiektu. Kameralne przyjęcia są pełne uroku. Każdy ma jednak inne preferencje, jeśli chodzi o wybór miejsca. Decyduje para, kierując się własnym gustem i poczuciem estetyki. Możemy wybrać obiekty w centrum miasta, a także te zlokalizowane na uboczu, np. w cichych zakątkach Kaszub.

Organizacja kameralnego przyjęcia to morze możliwości. Warto zaznaczyć, iż wielkość przyjęcia nie jest wyznacznikiem dobrej zabawy. Niewielka uroczystość to doskonałe rozwiązanie dla par, które wolą celebrowanie chwil w gronie najbliższych. Przyjęcie – np. na 20 osób – może się okazać strzałem w dziesiątkę nie tylko w dobie pandemii koronawirusa, kiedy priorytetem jest przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo naszych bliskich. Często pobyt na przyjęciu połączony jest z wypoczynkiem. Bliscy mogą zdecydować się na dodatkowe doby hotelowe, by zwiedzić okolicę i wypocząć. Temat kameralnych uroczystości jest bardzo ciekawy, z tego względu poświęcę mu kolejny artykuł. Wskażę również aspekty, na które warto zwrócić uwagę, i podam przykładowe lokalizacje.

 

 

Mam nadzieję, iż powyższe zestawienie przypadło Państwu do gustu i będzie stanowiło inspirację. Naturalnie podążanie za modą nie jest konieczne. Warto w tym wszystkim wyszukać rozwiązania, które będą integralne z osobowością osób organizujących wydarzenie. Wszystko powinno być bowiem odzwierciedleniem ich potrzeb. Warto też pamiętać o priorytetach. W ślubno-weselnych przygotowaniach to nie trendy są przecież najważniejsze, a miłość i fakt, iż po ślubie para będzie ze sobą na dobre i na złe, a ślub i weselą są początkiem tej drogi.

 

Dorota Janicka – Kurlenda

konsultantka ślubna

OK